Cyfrowa energetyka
W wielu obszarach system energetyczny UE zaczyna dopiero czerpać korzyści z digitalizacji.
Dlatego KE opracowała plan działania, w którym wskazuje, w jaki sposób nowe technologie mogą przyczynić się do poprawy efektywnego wykorzystania zasobów energetycznych.
Europejski Zielony Ład i plan REPowerEUwymagają głębokiej transformacji naszego systemu energetycznego, który musi stać się bardziej interaktywny i inteligentniejszy, aby pomóc konsumentom w czerpaniu korzyści z zielonej transformacji. Komisja przedstawia plan działania, w którym podkreśla, w jaki sposób nowe technologie mogą przyczynić się do poprawy efektywnego wykorzystania zasobów energetycznych, ułatwić włączenie odnawialnych źródeł energii do sieci oraz zaoszczędzić koszty dla unijnych konsumentów i przedsiębiorstw energetycznych. Komisja określa działania mające na celu zwiększenie wymiany danych, promowanie inwestycji w cyfrową infrastrukturę elektroenergetyczną, zapewnienie korzyści dla konsumentów i wzmocnienie cyberbezpieczeństwa. W związku z tym, że centra danych i rosnący popyt na usługi online wymagają coraz większych zasobów z naszego systemu energetycznego, w dzisiejszym planie przedstawiono również sposoby oddzielenia śladu energetycznego sektora ICT od wykładniczego wzrostu ilości danych.Transformacja ekologiczna i cyfrowa muszą iść ze sobą w parze.
Komisja będzie nadal udzielała wsparcia finansowego na rzecz badań naukowych i innowacji oraz zwiększała wykorzystanie technologii cyfrowych w sektorze energetycznym za pomocą programu 'Cyfrowa Europa”, programu LIFE, funduszy spójności oraz przewodniego programu dotyczącego cyfryzacji sektora energetycznego w ramach programu 'Horyzont Europa”. We współpracy z Europejską Koalicją na Rzecz Ekologicznej Cyfryzacji Komisja będzie również nadal opracowywać narzędzia i metody pomiaru wpływu netto technologii cyfrowych na środowisko i klimat w sektorze energetycznym.