Dochód minimalny w Unii do poprawy
Komisja wzywa państwa członkowskie do unowocześnienia systemów dochodu minimalnego, by ograniczyć ubóstwo i wykluczenie społeczne w Europie.
Analiza systemów dochodu minimalnego w państwach członkowskich, pokazuje, że nie zawsze są odpowiednie, docierają do wszystkich potrzebujących i motywują ich do powrotu na rynek pracy
We wniosku dotyczącym zalecenia Rady w sprawie odpowiedniego dochodu minimalnego zapewniającego aktywne włączenie określono sposób, w jaki państwa członkowskie mogą zmodernizować swoje systemy dochodu minimalnego, aby zwiększyć ich skuteczność i wydźwignąć ludzi z ubóstwa, a jednocześnie promować integrację na rynku pracy osób zdolnych do jej podjęcia.
W ramach dochodu minimalnego i siatek bezpieczeństwa socjalnego należy zapewnić zachęty i wsparcie wystarczające do ponownej integracji na rynku pracy beneficjentów do niej zdolnych. Solidny system bezpieczeństwa socjalnego może również przyczynić się do pełnego wykorzystania potencjału transformacji ekologicznej i cyfrowej poprzez wspieranie zmian na rynku pracy i aktywnego uczestnictwa w nim osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji.
Chociaż instytucja dochodu minimalnego istnieje we wszystkich państwach członkowskich, występują znaczne różnice w zakresie jej adekwatności, zasięgu oraz skuteczność we wspieraniu potrzebujących.
Wniosek w sprawie zalecenia Rady zawiera jasne wytyczne dla państw członkowskich dotyczące sposobu zapewnienia skuteczności ich systemów dochodu minimalnego w walce z ubóstwem i w promowaniu aktywnego włączenia społecznego i na rynku pracy.