Wymuszenia gospodarcze są coraz częstsze. UE chce je ukrócić .
Europa mierzy się z narastającym problemem wymuszeń ekonomicznych m.in. ze strony Chin. W dobie rosnących napięć geopolitycznych bronią w relacjach międzynarodowych coraz częściej stają się działania handlowe czy inwestycyjne.
Dlatego Komisja Europejska przygotowuje instrument mający chronić kraje UE przed wymuszeniami (anti-coercion mechanism, ACI). Wejście w życie nowych regulacji planowane jest na początek przyszłego roku.
Nowy mechanizm, zaproponowany przez Komisję Europejską, ma zniechęcać państwa do ograniczania lub grożenia ograniczeniem handlu czy inwestycji, aby wymusić zmiany w polityce UE lub krajów członkowskich w różnych obszarach.
Wymuszenia gospodarcza czasami przybierają formę jawną. Dzieje się tak wówczas, gdy partner handlowy chce kształtować przyszłe inicjatywy ustawodawcze Unii lub państwa członkowskiego np. poprzez wprowadzenie dodatkowych, dyskryminujących ceł przywozowych. To najbardziej jaskrawy przykład.
Jednak próby nacisków gospodarczych nie zawsze są tak czytelne. Czasami przybiera to bardziej zawoalowaną formę np. gdy blokowany jest import towarów z powodów sanitarnych.
Kolejny przykład to ciche wymuszenia i tu znów można przytoczyć praktyki Chin wobec Litwy. Chińskie firmy, blisko związane z rządem, zaczęły bojkotować relacje handlowe z litewskimi kontrahentami.
Mechanizm ACI to koncepcja, która dopiero nabiera kształtów. Jej podstawowym celem ma być odstraszanie, a więc zapobieganie stosowaniu przez różne państwa nielegalnych nacisków ekonomicznych.
Dlatego w pierwszej kolejności KE będzie prowadzić bezpośrednie rozmowy z danym państwem, aby powstrzymać wymuszenia gospodarcze. Jeśli to nie przyniesie skutku, nowy instrument umożliwi zastosowanie dodatkowych narzędzi. Może to być np. nakładanie ceł, ograniczanie importu z danego kraju, ograniczenia dotyczące usług i inwestycji lub działania ograniczające dostęp kraju trzeciego do rynku wewnętrznego UE. Szczegóły w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.