UE przygotowuje strategiczne rezerwy na wypadek sytuacji wyjątkowych związanych z wykorzystaniem substancji chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych.
Aby podwyższyć gotowość UE i możliwość reagowania na zagrożenia dla zdrowia publicznego, takie jak zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe (CBRJ), Komisja Europejska przygotowuje strategiczne rezerwy reagowania za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Obejmują one zapasy strategiczne rescEU o wartości 540,5 mln EUR, gromadzone w ścisłej współpracy z urzędem ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia (HERA). Zapasy te będą obejmować sprzęt, leki, szczepionki i inne środki terapeutyczne stosowane w leczeniu pacjentów narażonych na działanie czynników nadzwyczajnych związanych z CBRJ, jak również rezerwę rescEU na potrzeby dekontaminacji, w skład której wchodzi sprzęt do dekontaminacji oraz zespoły ekspertów ds. reagowania.
W pierwszej kolejności UE uruchomiła rezerwę medyczną rescEU, aby pozyskać tabletki jodku potasu. Są one wykorzystywane do ochrony ludności przed szkodliwymi skutkami promieniowania. Za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, z pomocą Francji i Hiszpanii, do Ukrainy dostarczono już prawie 3 mln tych tabletek.
W celu wzmocnienia zdolności Europy do zapobiegania transgranicznym sytuacjom zagrożenia zdrowia, ich wykrywania i szybkiego reagowania na nie – niezależnie od tego, czy są to zagrożenia naturalne, czy spowodowane działalnością człowieka – powołano unijny urząd ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia (HERA). HERA realizuje powyższe zadania, finansując rozwój, produkcję i zakup kluczowych medycznych środków przeciwdziałania i sprzętu.