Jaka konkurencja na wspólnym rynku
Konsultacje dotyczące obwieszczenia w sprawie definicji rynku stosowanej w unijnym prawie konkurencji. Otwarty kwestionariusz pomoże w dokonaniu przez Komisję oceny obwieszczenia i zbadaniu, czy wymaga ono aktualizacji.
Zainteresowane strony mogą przedstawić swoje opinie i odpowiedzieć na otwarte konsultacje społeczne do 9 października 2020 r.
Od kilku lat zmiany zachodzą w coraz szybszym tempie, a połączony w coraz większym stopniu świat podlega coraz intensywniejszej cyfryzacji. Zmiany, do których należą rozwój światowej wymiany handlowej, w tym z dużymi rynkami wschodzącymi, stopniowa eliminacja wewnętrznych barier utrudniających handel na jednolitym rynku, transformacja cyfrowa oraz pojawienie się nowych istotnych podmiotów w niektórych sektorach, oznaczają, że wiele rynków może funkcjonować inaczej, niż w przeszłości.
Obecne obwieszczenie w sprawie definicji rynku pochodzi z 1997 r. i może w związku z tym nie odnosić się do wszystkich istotnych kwestii pojawiających się obecnie w kontekście definiowania właściwego rynku produktowego lub geograficznego. W ciągu minionych lat Komisja zdobyła ponadto obszerne doświadczenie w definiowaniu rynku, zmieniały się techniki, a sądy UE posłużyły dodatkowymi wytycznymi.
Najlepsze praktyki, które można wyodrębnić w oparciu o te zmiany, mogą wymagać uwzględnienia w zmienionym obwieszczeniu w sprawie definicji rynku. Komisja zwraca się zatem do zainteresowanych stron o informacje zwrotne na ten temat.
Informacje zgromadzone w ramach konsultacji publicznych będą stanowiły część dowodów, które zostaną wykorzystane w ocenie. Komisja przeprowadzi również badania nad najlepszymi praktykami w zakresie definicji rynku; dokona wymiany poglądów z krajowymi organami ds. konkurencji w UE i poza nią; i zaangażuje się w aktywne rozmowy z ekspertami i przedstawicielami zainteresowanych stron.
Komisja przeprowadzi konsultacje z zainteresowanymi stronami reprezentującymi sektor publiczny i prywatny, między innymi z przedsiębiorstwami i stowarzyszeniami konsumentów, organami ds. konkurencji i organami rządowymi, środowiskiem akademickim, a także z prawnikami i przedsiębiorcami. Respondenci proszeni są o przedstawienie swoich opinii i udzielenie odpowiedzi w ramach otwartych konsultacji społecznych do 9 października 2020 r. w dowolnym języku urzędowym UE. Komisja zamierza opublikować wyniki oceny w 2021 r.