Bezpieczna unia rynków kapitałowych
Uproszczenie przepisów w celu zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności rozrachunku na unijnych rynkach finansowych proponuje KE. Chodzi m.in. o łatwiejsze identyfikowanie inwestorów objętych sankcjami.
Komisja Europejska zaproponowała zmiany w rozporządzeniu w sprawie rozrachunku papierów wartościowych i centralnych depozytów papierów wartościowych, które mają pozwolić na zwiększenie efektywności unijnych rynków rozrachunku i jednocześnie zapewnić stabilność finansową. Przedstawiony wniosek jest kluczowym elementem planu działania na rzecz tworzenia unii rynków kapitałowych z 2020 r.
Centralne depozyty papierów wartościowych obsługują infrastruktury, które umożliwiają rozrachunek papierów wartościowych (takich jak akcje lub obligacje) na rynkach finansowych. Rozrachunek odnosi się do dostarczania papierów wartościowych nabywcy w zamian za dostarczenie gotówki sprzedającemu. Rozrachunek może trwać do dwóch dni roboczych, co może w tym czasie powodować ryzyko kredytowe i prawne. Zapewnienie, by takie transakcje były rozliczane w sposób bezpieczny i skuteczny ma zatem zasadnicze znaczenie dla unijnego systemu finansowego.
Ogólnym celem przyświecającym przedstawionemu wnioskowi jest zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności rozrachunku papierów wartościowych w UE, a tym samym zwiększenie atrakcyjności unijnych rynków kapitałowych, a przez to przyczynienie się do finansowania naszej gospodarki. Wniosek zapewni bardziej proporcjonalne i skuteczne przepisy, które pozwolą zmniejszyć koszty zapewniania zgodności i obciążenia regulacyjne dla centralnych depozytów papierów wartościowych, a także ułatwi im oferowanie szerszego zakresu usług transgranicznych i usprawni ich nadzór transgraniczny.
Szczegóły na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.