Kolejne fundusze na pomoc dla uchodźców
Nowe finansowanie wsparcia dla osób uciekających przed inwazją rosyjską w Ukrainie. Do wykorzystania nawet 10 mld euro.
UE przyjęła wniosek dotyczący działania w ramach polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie (CARE) umożliwiający państwom członkowskim i regionom udzielanie wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych osobom uciekającym przed inwazją rosyjską w Ukrainie. CARE wprowadza konieczną elastyczność w przepisach dotyczących polityki spójności na lata 2014–2020, aby umożliwić szybkie przydzielenie dostępnych środków na takie wsparcie w sytuacjach nadzwyczajnych. Oprócz tego, aby sprostać tym nowym potrzebom, będzie można wykorzystać pulę środków ze Wsparcia na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy (’REACT-EU”) na 2022 r. wynoszącą 10 mld euro, co będzie zgodne z ogólnym celem, jakim jest odbudowa po pandemii.
CARE wprowadza cztery główne zmiany przepisów dotyczących polityki spójności, tak aby państwa członkowskie mogły jak najszybciej i jak najłatwiej pomóc osobom uciekającym z Ukrainy, a jednocześnie nadal udzielać regionom wsparcia na odbudowę:
- Aby złagodzić presję na budżety państwa, w szczególności ze względu na przedłużający się wpływ pandemii COVID-19, możliwość zastosowania poziomu współfinansowania w wysokości 100 proc. w odniesieniu do finansowania w ramach polityki spójności na lata 2014–2020 zostanie przedłużona na rok obrachunkowy 2021–2022.
- Państwa członkowskie i regiony będą miały możliwość wykorzystywania zasobów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) lub Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) na wszelkiego rodzaju środki wsparcia dla osób uciekających z Ukrainy. Dzięki tej elastyczności każdy z tych funduszy będzie mógł wspierać również projekty, które zwykle byłyby finansowane z drugiego funduszu.
- Państwa członkowskie wydatkujące środki na wszelkie działania w celu pomocy osobom uciekającym z Ukrainy będą kwalifikowały się do wsparcia UE z mocą wsteczną od daty rozpoczęcia inwazji rosyjskiej (24 lutego 2022 r.).
- Uproszczone zostaną wymogi dotyczące sprawozdawczości oraz dokonywania zmian programu.
Proponowane zmiany rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów i rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym wymagają przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę.
Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce.