Czyste morza i oceany
Komisja przedstawiła wytyczne na temat unijnych przepisów dotyczących tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i przyjęła decyzję wykonawczą w sprawie monitorowania i zgłaszania narzędzi połowowych wprowadzanych do obrotu oraz zebranych narzędzi połowowych stanowiących odpady. Przepisy te mają na celu ograniczenie ilości odpadów morskich pochodzących z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i narzędzi połowowych oraz promowanie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym o innowacyjnych i zrównoważonych modelach biznesowych, produktach i materiałach.
Decyzja wykonawcza Komisji w sprawie monitorowania i zgłaszania narzędzi połowowych wprowadzanych do obrotu oraz zebranych narzędzi połowowych stanowiących odpady umożliwia państwom członkowskim wywiązanie się z obowiązku składania od 2022 r. sprawozdań na temat wprowadzanych do obrotu narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne oraz narzędzi połowowych zebranych na morzu. Celem jest zachęcenie do przywożenia wszystkich narzędzi połowowych na ląd i poprawienie postępowania z nimi poprzez włączenie systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Ponadto na podstawie tych danych państwa członkowskie z dostępem do morza będą musiały do dnia 31 grudnia 2024 r. ustalić krajowy minimalny roczny poziom zbierania do celów recyklingu narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne w celu ustanowienia wiążących unijnych celów ilościowych w zakresie zbierania. Zgodnie z oceną skutków z 2018 r. porzucone, zagubione lub wyrzucone narzędzia połowowe stanowią 27% odpadów na plażach, a znaczna część narzędzi połowowych wprowadzonych do obrotu nie jest zbierana w celu przetworzenia.