Cła i podatki bez luk
KE proponuje środki zmierzające do pogłębienia współpracy celnej i podatkowej państw członkowskich podczas realizacji budżetu UE na lata 2021–2027.
Kontynuacja finansowania tych programów pozwoli UE nadal oferować przedsiębiorstwom swobodny i łatwy dostęp do jednolitego rynku UE, tak aby rozwijała się wymiana handlowa, chronić obywateli przed niebezpiecznymi towarami pochodzącymi spoza terytorium Unii oraz gwarantować, że państwa członkowskie dysponują niezbędnymi narzędziami do zwalczania unikania opodatkowania i uchylania się od opodatkowania.
Szybkie osiągnięcie porozumienia w sprawie ogólnego długoterminowego budżetu UE i powiązanych wniosków sektorowych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że fundusze UE dla istniejących programów, w tym środki przeznaczone na wzmocnienie unii celnej oraz walki z unikaniem zobowiązań podatkowych i uchylaniem się od opodatkowania będą nadal przynosić praktyczne rezultaty.
Nowy ład dla konsumentów
W ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 Komisja proponuje program, który ma wzmocnić pozycję konsumentów i zapewnić im ochronę. Na realizację projektu w budżecie mają zostać zarezerwowane 4 mld euro. Pieniądze te miałby również wspomóc europejskie małe i średnie firmy (MŚP), aby mogły w pełni korzystać ze sprawnie funkcjonującego jednolitego rynku.
Nowy program przyczyni się do wzmocnienia zarządzania rynkiem wewnętrznym. Będzie podnosić konkurencyjność przedsiębiorstw – a w szczególności MŚP – i wspierać zdrowie ludzi, zwierząt i roślin oraz dobrostan zwierząt, jak również ustanowienie ram dla europejskich statystyk.
Źródło: https://ec.europa.eu/