VAT bez luk
Kolejny krok na drodze do uszczelnienia ściągalności podatku VAT. KE z zadowoleniem przyjęła osiągnięte przez kraje UE porozumienie polityczne w sprawie nowych narzędzi umożliwiających eliminację luk w systemie unijnego podatku od wartości dodanej. Niespójności te mogą prowadzić do nadużyć podatkowych, powodując w krajowych budżetach łączne straty do 50 mld euro rocznie.
Zaproponowane przez Komisję w listopadzie 2017 r. nowe środki mają na celu zwiększenie zaufania między państwami członkowskimi, tak aby wymieniały się one informacjami i wspierały współpracę między swoimi krajowymi organami podatkowymi i organami ścigania. Kiedy środki te zaczną obowiązywać, państwa członkowskie będą mieć możliwość wymiany bardziej przydatnych informacji oraz ściślejszej współpracy w walce z organizacjami przestępczymi, w tym z terrorystami.
Nowe zasady współpracy zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Ponieważ wprowadzenie w życie przepisów w sprawie zautomatyzowanego dostępu do informacji gromadzonych przez organy celne oraz do danych rejestracyjnych pojazdów będzie wymagać nowych rozwiązań technologicznych, ich stosowanie zostanie odroczone do 1 stycznia 2020 r.
———————————————
Innowacyjność w Polsce
Opublikowany przez Komisję Europejski Ranking Innowacyjności 2018 pokazuje, że wyniki UE w tej dziedzinie są coraz lepsze. Konieczne są jednak dalsze działania, aby zapewnić konkurencyjność Europy na świecie. Polska jest jednym ze słabszych innowatorów w Unii. Co roku Komisja publikuje ocenę porównawczą wyników państw członkowskich w dziedzinie innowacji i zestawia ją z wynikami międzynarodowych konkurentów. Takie dane pomagają państwom członkowskim i całej UE ocenić, jakie obszary wymagają podjęcia większych starań.
W tegorocznej edycji Europejskiego Rankingu Innowacyjności <https://ec.europa.eu/growth/industry/innovation/facts-figures/scoreboards_pl> widoczne są pozytywne tendencje w większości państw UE, zwłaszcza na Malcie, w Holandii i Hiszpanii. Czołową pozycję w dziedzinie innowacji w UE nadal zajmuje Szwecja. UE dogania głównych konkurentów, takich jak Kanada, Japonia i Stany Zjednoczone. Zniwelowanie tej różnicy w obszarze innowacji i utrzymanie przewagi nad Chinami będzie jednak wymagało skoordynowanych wysiłków na rzecz pogłębienia potencjału innowacyjnego Europy.