Inicjatywy od obywateli
'Ustanowienie bezwarunkowego dochodu podstawowego w całej UE’ oraz 'Swoboda dzielenia się’ to dwie nowe inicjatywy obywatelskie, które zarejestrowała Komisja Europejska. Jak uznano, obie są prawnie dopuszczalne, ponieważ spełniają niezbędne warunki. Teraz ciągu w najbliższych 6 miesięcy organizatorzy mogą rozpocząć trwającą rok procedurę zbierania deklaracji poparcia.
Ustanowienie bezwarunkowego dochodu podstawowego w całej UE’
Celem europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest 'ustanowienie bezwarunkowego dochodu podstawowego w całej UE, zapewniającego każdej osobie egzystencję materialną i możliwość uczestnictwa w społeczeństwie jako element jego polityki gospodarczej, […], pozostając w ramach kompetencji przyznanych UE na mocy Traktatów.’ Organizatorzy określają, że bezwarunkowy dochód podstawowy powinien być 'powszechny’, 'indywidualny’, 'bezwarunkowy’ i 'wystarczająco wysoki’. Wzywają Komisję do przedstawienia wniosku dotyczącego takiego bezwarunkowego dochodu podstawowego, który zmniejszyłby dysproporcje regionalne.
Wolność dzielenia się’
Celem europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest 'zalegalizowanie dzielenia się – za pośrednictwem sieci cyfrowych, do celów prywatnych i niekomercyjnych – plikami zawierającymi utwory i inne materiały chronione prawem autorskim, prawami pokrewnymi i prawami sui generis do bazy danych, mając na uwadze znalezienie równowagi między prawami autorów i innych podmiotów praw a powszechnym prawem do nauki i kultury’. Organizatorzy wzywają Komisję do zmiany dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (2019/790), dyrektywy w sprawie baz danych (96/9/WE) i dyrektywy w sprawie praw autorskich (2001/29/WE).
Po rejestracji inicjatyw, w ciągu najbliższych 6 miesięcy organizatorzy mogą rozpocząć trwającą rok procedurę zbierania deklaracji poparcia. Jeżeli którakolwiek z inicjatyw otrzyma 1 milion deklaracji poparcia w ciągu roku, z co najmniej 7 różnych państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować w ciągu 6 miesięcy. Komisja może zdecydować o przyjęciu wniosku lub jego odrzuceniu i w obu przypadkach będzie musiała uzasadnić swoją decyzję.