Przyszłość Europejskiej Obronności
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO), który odbył się w Kielcach 6 września 2018r., był miejscem kolejnego spotkania w ramach Dialogu Obywatelskiego. Unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska wraz z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Adamem Jarubasem dyskutowała z uczestnikami wydarzenia o przyszłości unijnej polityki obronnej oraz przybliżała funkcjonowanie Europejskiego Funduszu Obronnego.
Tematem przewodnim spotkania była unijna polityka obronna, jednak ze strony publiczności, w dużej części na co dzień związanej z produkcją w sferze zbrojeniowej, padały również liczne pytania dotyczące ogólnej kondycji UE i bieżących problemów we wspólnocie
Już na samym wstępie podkreślono wagę przeprowadzenia takiej debaty ze społeczeństwem, przypominając, że poczucie bezpieczeństwa jest pierwszą potrzebą artykułowaną przez obywateli państw członkowskich. Komisarz Bieńkowska podkreśliła, że organy decyzyjne UE nie są obojętne wobec takich postulatów, a w obecnej kadencji Komisji Europejskiej coraz większy nacisk kładzie się na kwestię rozwoju polityki obronnej. .
Głównym instrumentem pozwalającym na zwiększenie wydajności działalności w tym sektorze, jest Europejski Fundusz Obronny, który ma zachęcić i ułatwić europejskim przedsiębiorstwom współpracę z partnerami z innych państw członkowskich. Z Funduszu korzystać mogą także małe i średnie firmy, co może pobudzić sytuację ekonomiczną w wielu krajach, tym bardziej, że zdaniem Elżbiety Bieńkowskiej obecnie trudno mówić o w pełni efektywnym wspólnym rynku. Zainteresowana współpracą w tym zakresie jest również Wielka Brytania, która do tej pory przejawiała niewielką aktywność w tej kwestii.
Źródło ec.europa.eu