Budżet rozliczony
Po raz jedenasty Europejski Trybunał Obrachunkowy pozytywnie zaopiniował roczne sprawozdanie finansowego UE i uznał, że przedstawia ono prawdziwy i rzetelny obraz sytuacji.
Celem Komisji jako podmiotu zarządzającego budżetem UE jest zapewnienie, aby po zakończeniu programu i przeprowadzeniu wszystkich kontroli poziom błędu pozostawał poniżej 2 proc.– poziomu, który Trybunał uznaje za istotny. Osiągnięto to w 2017 r., kiedy to wskaźnik błędu sięgnął najniższego w historii poziomu. Komisja szacuje, że poziom błędu w wydatkach za 2017 r., po dokonaniu korekt i odzyskaniu środków, będzie niższy niż 1 proc.
Państwa członkowskie zarządzają środkami, które stanowią około 75 proc. wydatków UE, i Komisja ściśle z nimi współpracuje, aby zapewnić efektywne i skuteczne wydatkowanie tych pieniędzy.
Komisja podjęła szereg kroków polegających na wspieraniu państw członkowskich, by te programowały fundusze w ramach zarządzania dzielonego na jak najwcześniejszym etapie okresu programowania, co pozwoli na terminowe sporządzanie projektów i składanie faktur do zwrotu. Głównym celem tej współpracy jest zapobieganie błędom – dzięki temu, że zachęca się państwa członkowskie do wykrywania, zgłaszania i korygowania nieprawidłowości na wczesnym etapie, są one mniej narażone na utratę funduszy, do których mają prawo.
W zaktualizowanym rozporządzeniu finansowym przewidziano jeszcze intensywniejszą współpracę między Komisją Europejską a organami krajowymi, co powinno prowadzić do skuteczniejszego wydatkowania i lepszych kontroli.
Źródło ec.europa.eu