back to top
1.5 C
Ostrołęka
piątek, 17 stycznia 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Dzień różności wynagrodzeń

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Kobiety w Unii Europejskiej nadal zarabiają średnio 16,2 proc. mniej niż mężczyźni. W tym roku Dzień Równości Wynagrodzeń przypada na 3 listopada. To symboliczny moment wyznaczający, od kiedy kobiety przestają otrzymywać wynagrodzenie w porównaniu z ich kolegami z pracy, a jednocześnie do przepracowania pozostaje im 16 proc. rocznego czasu pracy.

Czynniki leżące u podstaw różnic w wynagrodzeniu są wielorakie: kobiety częściej pracują w niepełnym wymiarze czasu pracy, borykają się z problemem 'szklanego sufitu”, pracują w sektorach gorzej opłacanych lub często muszą ponosić główną odpowiedzialność za opiekę nad swoimi rodzinami. Jednym ze sposobów zmiany tej sytuacji jest poprawa równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, co można osiągnąć dzięki przyjęciu wniosku komisji dotyczącego dyrektywy.
W kontekście europejskiego filaru praw socjalnych Komisja podjęła działania mające na celu umożliwienie pracującym rodzicom i opiekunom lepsze pogodzenie kariery zawodowej z opieką nad rodzinami. Wniosek Komisji dotyczący równowagi między życiem zawodowym a prywatnym obejmuje prawo wszystkich ojców do wzięcia co najmniej 10 dni urlopu w momencie narodzin dziecka. Płatny urlop rodzicielski mógłby również stać się niezbywalnym i równym prawem dla kobiet i mężczyzn – byłaby to silna zachęta dla mężczyzn do korzystania z tej możliwości, zamiast oczekiwania od kobiet, że zatrzymają swoją karierę zawodową w miejscu przez długi okres czasu, podczas gdy mężczyźni szybko powracają do pracy. Przyjęcie wniosku ostatecznie zwiększyłoby udział kobiet w rynku pracy. Rozmowy z Parlamentem Europejskim i Radą są w toku i możliwe jest osiągnięcie porozumienia przed końcem roku. Komisja wzywa wszystkie strony do dążenia do ambitnego kompromisu.
Nowe dane Eurobarometru podkreślają znaczenie pilnego zakończenia prac nad tym prawodawstwem. Ponadto Komisja przedstawiła w zeszłym roku plan działania na rzecz zniwelowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, który zajmuje się poszczególnymi czynnikami przyczyniającymi się do nierówności.

Źródło ec.europa.eu

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex