Cyfrowe bezpieczeństwo Europy
Rada UE przyjęła wniosek Komisji dotyczący wzmocnienia Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości.
Wzmocnienie agencji eu-LISA, które jest priorytetem politycznym na lata 2018/2019, zapewni większą interoperacyjność unijnych systemów informacyjnych dotyczących migracji, bezpieczeństwa i zarządzania granicami oraz pomoże zlikwidować istotne luki w zakresie bezpieczeństwa.
Zaproponowana przez Komisję w czerwcu 2017 roku modernizacja agencji eu-LISA umożliwi agencji realizację większej liczby zadań i zapewni scentralizowane zarządzanie operacyjne systemami informacyjnymi UE na potrzeby migracji, bezpieczeństwa i zarządzania granicami. Zadania agencji eu-LISA:
Wprowadzanie interoperacyjności systemów informacyjnych UE: po przyjęciu wniosków Komisji eu-LISA będzie odpowiedzialna za wdrażanie komponentów technicznych w celu zapewnienia interoperacyjności unijnych systemów informacyjnych.
Opracowywanie nowych systemów: proponowany budżet agencji na lata 2019–2027 w wysokości 2 mld euro zostanie przeznaczony na opracowanie nowych kompleksowych systemów informacyjnych UE – systemu wjazdu/wyjazdu (EES), unijnego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) oraz zmodernizowanego europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS-TCN)
Modernizacja istniejących systemów: agencja zajmie się obsługą i modernizacją systemu informacyjnego Schengen (SIS), wizowego systemu informacyjnego (VIS) oraz systemu Eurodac, za który odpowiada już teraz
Wsparcie dla państw członkowskich: agencja będzie w stanie zapewnić państwom członkowskim większe wsparcie techniczne i operacyjne.
Wniosek został przyjęty przez Radę. 5 lipca 2018 roku był on przedmiotem głosowania w Parlamencie Europejskim. Teraz zostanie wspólnie podpisany przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i austriacką prezydencję Rady. Następnie tekst zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 20 dni później.
Źródło ec.europa.eu