back to top
4.2 C
Ostrołęka
czwartek, 28 listopada 2024 r.

Wiadomości europejskie

REKLAMA

Zwalczanie handlu ludźmi

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

W latach 2015-2016 w UE zarejestrowano 20 532 ofiary handlu ludźmi. Rzeczywista liczba poszkodowanych jest jednak znacznie wyższa.

W sprawozdaniu podsumowano działania podjęte od 2015 r., zwrócono uwagę na główne tendencje w zakresie handlu ludźmi i przedstawiono skrótowo najpilniejsze wyzwania, z którymi UE i państwa członkowskie nadal muszą się zmierzyć.

Ze sprawozdania wynika, że w latach 2015-2016 w UE zarejestrowano 20 532 kobiet, mężczyzn i dzieci jako ofiary handlu ludźmi. Rzeczywista liczba jest jednak prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ wiele ofiar pozostaje nieujawnionych. Najbardziej narażone na handel ludźmi są nadal kobiety i dziewczęta (68 proc.), natomiast dzieci stanowią 23 proc. zarejestrowanych ofiar. Najpowszechniejszy jest nadal handel ludźmi do celów wykorzystywania seksualnego (56 proc.), a w dalszej kolejności do celów pracy przymusowej (26 proc.). Tylko nieliczni sprawcy ponoszą karę lub nawet stają przed sądem – odnotowano 5 979 przypadków oskarżenia i 2 927 wyroków skazujących, w tym jedynie 18 wyroków za świadome korzystanie z usług świadczonych przez ofiary. W sprawozdaniu zwrócono również uwagę, że skala handlu ludźmi w państwach członkowskich wzrasta, a coraz częściej ofiarami stają się osoby młode oraz osoby niepełnosprawne. Zauważono również wykorzystywanie internetu i mediów społecznościowych do pozyskiwania ofiar oraz zwiększone ryzyko handlu w kontekście migracji.
Jakkolwiek pod pewnymi względami sytuacja się poprawia, szczególnie w zakresie współpracy transgranicznej (o czym świadczą wspólne działania Europolu i Eurojustu), to zjawisko handlu ludźmi nadal ma charakter rozwojowy. W związku z tym Komisja przedstawia obszary priorytetowe, na których państwa członkowskie powinny się skoncentrować w celu skutecznego zwalczania handlu ludźmi:
Skuteczniejsze gromadzenie danych: państwa członkowskie powinny poprawić gromadzenie i rejestrację danych, w szczególności dotyczących płci i wieku ofiar, form wykorzystywania, obywatelstwa ofiar i sprawców, a także pomocy i ochrony.
Przeciwdziałanie kulturze bezkarności: przepisy UE zezwalają już na karanie osób, które świadomie korzystają z usług świadczonych przez ofiary handlu ludźmi; Komisja zachęca państwa członkowskie do wprowadzenia tych przepisów do ich prawa krajowego.
Promowanie skoordynowanej reakcji: państwa członkowskie powinny nadal rozwijać transnarodową współpracę organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a jednocześnie wspierać współpracę z państwami trzecimi.
Zapewnienie ofiarom dostępu do wymiaru sprawiedliwości: zachęca się państwa członkowskie do działania na rzecz skuteczności ustawodawstwa krajowego poprzez zapewnienie narzędzi wczesnej identyfikacji ofiar, umożliwianie uzyskania odszkodowań oraz promowanie odpowiedniego szkolenia i budowania zdolności odpowiednich specjalistów.
Od czasu opublikowania pierwszego sprawozdania z postępów w tej dziedzinie Komisja podjęła wiele działań służących zwalczaniu handlu ludźmi i będzie nadal wspierać państwa członkowskie w ich wysiłkach, zarówno finansowo, jak i operacyjnie.

Źródło ec.europa.eu

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex