Niespełna 100 dni do brexitu
Komisja Europejska przygotowała plan działania awaryjnego na wypadek braku ratyfikacji porozumienia przez Wielką Brytanię. Obejmuje on niektóre sektory i dziedziny jak prawa obywateli, usługi finansowe, transport, cła i wywóz towarów. Ratyfikowanie tzw. umowy brexitowej jest obecnie w rękach brytyjskiego parlamentu. Grudniowe głosowanie w tej sprawie ostatecznie przeniesiono na styczeń 2019 r.
Biorąc pod uwagę niepewność utrzymującą się w Wielkiej Brytanii wokół ratyfikacji umowy o wystąpieniu uzgodnionej 25 listopada 2018 r. oraz ubiegłotygodniowy apel Rady Europy o przyspieszenie prac przygotowawczych na wszystkich szczeblach i w odniesieniu do wszystkich wersji rozwoju wydarzeń, Komisja Europejska rozpoczęła realizację swojego planu działania awaryjnego na wypadek braku porozumienia. Wynika to z podjętego przez Komisję zobowiązania do przyjęcia do końca roku wszystkich wniosków dotyczących scenariusza 'braku porozumienia”, jak przedstawiono w jej drugim komunikacie w sprawie przygotowań z dnia 13 listopada 2018 r.
Pakiet obejmuje 14 środków w ograniczonej liczbie obszarów, w których scenariusz braku porozumienia spowodowałby poważne zakłócenia dla obywateli i przedsiębiorstw w 27 państwach UE. Do obszarów tych należą między innymi: usługi finansowe, transport lotniczy, cła oraz polityka klimatyczna.
Komisja uważa za niezbędne i pilne przyjęcie dziś tych środków, tak by zapewnić, że konieczne środki awaryjne będą mogły wejść w życie w dniu 30 marca 2019 r. Ma to służyć ograniczeniu najpoważniejszych szkód spowodowanych w tych obszarach przez scenariusz zakładający brak porozumienia.