Zachować pamięć: polsko-niemieckie projekty młodzieżowe
Program wspierający polsko-niemieckie i trójstronne projekty młodzieżowe realizowane w miejscach pamięci związanych z nazistowskim terrorem.
Program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) ma na celu umożliwienie młodzieży z Polski i Niemiec (oraz ewentualnie kraju trzeciego) wspólnego odwiedzenia miejsc pamięci hitlerowskiego terroru i skorzystania z oferty pedagogicznej tego miejsca – lub położonych w pobliżu placówek edukacyjnych.
Projekty powinny być pomyślane jako wspólna nauka historii, która z jednej strony ma przybliżyć przyczyny i społeczny kontekst zbrodni nazistowskich, problematykę ksenofobi, wykluczenia, przemocy czy uprzedzeń oraz sposoby reagowania na te zjawiska, a z drugiej – stanowić wkład na rzecz wspólnej europejskiej przyszłości, wzajemnego poznania się i zrozumienia narodów.
Projekty mają również przyczynić się do rozwoju odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej uczestników.
Projekty powinny być realizowane w miejscach pamięci w rozumieniu programu 'Zachować pamięć” to miejsca upamiętniania ofiar terroru hitlerowskiego, znajdujące się na terenie byłych obozów pracy, koncentracyjnych, obozów zagłady, byłych gett.Inicjatyw przeznaczona jest dla młodzieży z Polski, Niemiec i ewentualnie trzeciego kraju, w wieku co najmniej 14 lat.
Wnioski o dotacje mogą składać szkoły, grupy młodzieżowe oraz organizacje i instytucje pracujące z młodzieżą. Dotacje PNWM na projekty w ramach programu 'Zachować pamięć” zostaną dofinansowane maksymalnymi stawkami ryczałtowymi wynikającymi z Wytycznych PNWM. Kwoty stawek znajdują się na stronie internetowej. Decyzje o przyznaniu dofinansowania zostaną podjęte do 31 marca 2019 r.