back to top
16.1 C
Ostrołęka
środa, 9 lipca 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Zapora dla brudnych pieniędzy

REKLAMA

Komisja Europejska zaakceptowała nowy wykaz 23 państw trzecich, które mają strategiczne braki w ramach prawnych służących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Celem tego zestawienia jest ochrona systemu finansowego Unii Europejskiej poprzez skuteczniejsze zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
W wyniku przyjęcia nowego wykazu, banki i inne podmioty objęte unijnymi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy będą miały obowiązek przeprowadzania większej liczby kontroli (’środki należytej staranności”) w odniesieniu do operacji z udziałem klientów i instytucji finansowych pochodzących z państw trzecich wysokiego ryzyka, aby lepiej identyfikować podejrzane przepływy pieniężne. Lista została sporządzona po dogłębnej analizie i w oparciu o nową metodykę, która odzwierciedla bardziej rygorystyczne kryteria określone w piątej dyrektywie w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, obowiązującej od lipca 2018 r.

Wykaz sporządzono na podstawie przeprowadzonej przez Komisję i konsultowanej z państwami członkowskimi analizy 54 priorytetowych jurysdykcji, opublikowanej dnia 13 listopada 2018 r. Państwa objęte oceną spełniają co najmniej jedno z następujących kryteriów:
mają systemowy wpływ na integralność systemu finansowego UE;
zostały określone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy jako międzynarodowe centra finansowe offshore;
mają znaczenie gospodarcze lub silne powiązania gospodarcze z UE.
Komisja oszacowała stopień zagrożenia w przypadku każdego z tych państw oraz oceniła ramy prawne i kontrole wprowadzone w celu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a także skuteczność ich wdrożenia. Komisja uwzględniła też prace Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy – międzynarodowego organu wyznaczającego standardy w tej dziedzinie.
Komisja stwierdziła, że 23 państwa mają strategiczne braki w systemach służących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dotyczy to 12 państw, które znalazły się w wykazie Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, oraz 11 innych jurysdykcji. Niektóre z państw, które znalazły się w przyjętym wykazie, były już objęte obecnym wykazem UE, w którym figuruje 16 państw.
Komisja przyjęła wykaz w formie rozporządzenia delegowanego. Zostanie ono teraz przekazane Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do zatwierdzenia w terminie jednego miesiąca (z możliwością przedłużenia go o jeden miesiąc). Po zatwierdzeniu rozporządzenie delegowane zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym i wejdzie w życie 20 dni po jego publikacji.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex