Testy podstawą walki z koronawirusem
Komisja, w ramach europejskiego planu działania prowadzącego do zniesienia środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się koronawirusa, przedstawia wytyczne dotyczące testowania pod kątem zakażenia koronawirusem. Wytyczne te mają pomóc państwom członkowskim w skutecznym stosowaniu testów w kontekście ich strategii krajowych i na różnych etapach pandemii, w tym w trakcie łagodzenia środków izolacji. Komisja dąży również do zapewnienia dostępności wysokiej jakości narzędzi do oceny działania tych testów.
Dostępność wiarygodnych danych i ich rozwoju w czasie ma kluczowe znaczenie dla zniesienia środków powstrzymujących rozprzestrzenianie. W tym celu konieczne jest odpowiednie monitorowanie rozwoju pandemii koronawirusa, w tym poprzez testowanie na szeroką skalę.
W swoich wytycznych Komisja wzywa producentów do wytwarzania testów zgodnych z najnowszym stanem wiedzy. Chociaż aktualny stan wiedzy dotyczący testowania nadal szybko się zmienia, obowiązek ten jest ważny, ponieważ informacje dostarczane przez testy są wykorzystywane do podejmowania kluczowych decyzji w dziedzinie zdrowia publicznego.
Biorąc pod uwagę znaczenie testów w obecnej sytuacji, a także szybki rozwój pandemii, Komisja nalega również na łączenie zasobów na walidację testów na obecność koronawirusa na szczeblu UE. Ważne jest scentralizowanie walidacji i dzielenie się wynikami na szczeblu unijnym i międzynarodowym.
Aby zapewnić jak najwyższą jakość testów, mieć pewność, że są one prawidłowo stosowane, a także ujednolicić ocenę i walidację działania testów, Komisja proponuje podjęcie w najbliższych tygodniach następujących działań:
ocena strategii krajowych pod kątem wspólnego podejścia;
dzielenie się informacjami na temat działania testów;
utworzenie sieci laboratoriów referencyjnych ds. koronawirusa w całej UE w celu ułatwiania wymiany informacji, a także zarządzania próbkami kontrolnymi i ich dystrybucją;
opracowanie dalszych wytycznych dotyczących oceny działania i oceny zgodności w wyniku dodatkowych rozmów z przemysłem i właściwymi organami krajowymi;
udostępnienie narzędzi do oceny działania, takich jak materiały odniesienia i wspólne metody porównywania wyrobów;
walka ze sfałszowanymi wyrobami w drodze współpracy na szczeblu międzynarodowym oraz między organami państw członkowskich;
koordynacja podaży i popytu dzięki wykorzystaniu instrumentów unijnych, takich jak platforma koordynacyjna, rescEU i wspólne udzielanie zamówień;
solidarność między państwami członkowskimi, zapewniająca sprawiedliwą dystrybucję dostępnych zapasów i sprzętu laboratoryjnego tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.
Szczegóły na ec.europa.eu