back to top
2.1 C
Ostrołęka
piątek, 10 stycznia 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Radio, OKO, Ostrołęka, Ostroleka, ostrołęcki, Ostrołęki, ostrołęckie, radio oko, muzyka, reklama, serwis, informacje, wydarzenia, sport, polityka, kurpie, informacje, Wiadomości Europejskie

'Globalny” szczyt UE–Kanada

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Podczas szczytu potwierdzono zaangażowanie partnerów na rzecz wspólnego stawiania czoła globalnym wyzwaniom w sposób, który wzmacnia międzynarodowy porządek oparty na zasadach, przynosi korzyści obywatelom i chroni naszą planetę przez spełnienie zobowiązań dotyczących zmiany klimatu i zarządzania oceanami. Przywódcy wyrazili chęć podjęcia szybkich i skoordynowanych działań w celu sprostania wyzwaniom, przed którymi stoi wielostronny system handlu.

Unię Europejską reprezentowali przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wraz z komisarz ds. handlu Cecilią Malmström. Kanadę reprezentował premier Justin Trudeau.

Trzy lata po podpisaniu kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) i umowy o partnerstwie strategicznym UE i Kanada podkreśliły poczynione przez nie postępy.

Dzięki umowie handlowej między UE a Kanadą, która jest tymczasowo stosowana od września 2017 r., stosunki handlowe między UE a Kanadą są coraz silniejsze. W 2018 r. wywóz z UE do Kanady wzrósł o 15 proc. w porównaniu ze średnią z poprzednich 3 lat, co jeszcze bardziej przyczyniło się do poprawy dodatniego bilansu handlowego UE. Największy wzrost eksportu odnotowano zwłaszcza w odniesieniu do produktów przemysłowych, takich jak silniki spalinowe (ponad 100 proc.), lokomotywy i części tramwajowe (+87 proc.), meble (+21 proc.) oraz perfumy i kosmetyki (+14 proc.). Te same tendencje odnotowano w przypadku kilku produktów rolnych, w tym owoców cytrusowych (+78 proc.), sera (+33 proc.), makaronu (+16 proc.), wina (+10 proc.) i czekolady (+9 proc.).
Umowa o partnerstwie strategicznym doprowadziła do dalszego wzmocnienia dialogu politycznego i zacieśnienia współpracy między Unią Europejską a Kanadą w wielu dziedzinach, od przeciwdziałania zmianie klimatu i innowacji po współpracę w dziedzinie rozwoju i ochrony konsularnej. UE i Kanada uzgodniły działanie na rzecz rozwoju polityki cyfrowej w zakresie współpracy dwustronnej, skupiając się na sztucznej inteligencji, kwantowych technologiach obliczeniowych i ochronie wartości demokratycznych w świecie cyfrowym.

Podczas szczytu Unia Europejska i Kanada podpisały umowę o partnerstwie w sprawie oceanów. Międzynarodowe zarządzanie oceanami stanowi wspólne wyzwanie oraz odpowiedzialność i jedynie współpraca międzynarodowa może zapewnić ochronę i zrównoważone wykorzystywanie oceanów, ich zasobów i ekosystemów. Umowa zawiera wyraźne zobowiązania do zwalczania negatywnych skutków nielegalnych, niezgłaszanych i nieuregulowanych połowów, zanieczyszczenia mórz i zmiany klimatu. Pomoże ona również we wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektorów morskich i w realizacji programu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030.
Obie strony z zadowoleniem przyjęły również zakończenie negocjacji w sprawie nowej umowy między UE a Kanadą w sprawie danych dotyczących przelotu pasażera (PNR) , w oczekiwaniu na sfinalizowanie umowy. Uznały one kluczową rolę tej umowy w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności i ochrony danych osobowych.
Przywódcy uzgodnili zwiększenie konsultacji i koordynacji w kwestiach polityki zagranicznej . Wspólna deklaracja pokazuje, że Unia Europejska i Kanada stale i zdecydowanie współpracują w kwestiach dotyczących m.in. Ukrainy, Iranu, Chin, Syrii i Wenezueli. UE i Kanada zwiększą zakres praktycznej współpracy w celu wspierania demokracji na podstawie nowego porozumienia, które ułatwi uczestnictwo Kanady w unijnych misjach obserwacji wyborów.
Na szczycie podsumowano owocną współpracę między UE a Kanadą w ramach europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony oraz przyjęto z zadowoleniem rozmieszczenie sił kanadyjskich w misjach cywilnych UE na Ukrainie (EUAM Ukraine), na Zachodnim Brzegu (EUPOL COPPS), w Mali (EUCAP Sahel Mali) i w Iraku (EUAM Iraq).

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex