back to top
16.6 C
Ostrołęka
środa, 22 maja 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

80 lat temu 23 sierpnia 1939 r. nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow, który na dekady zmienił Europę. Wojny i podziały, które były pochodną układu, przyniósł miliony ofiar. Część narodów europejskich pozbawiono prawa do samostanowienia. Właśnie dlatego tego dnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych.

W dniu 23 sierpnia 1939 r. nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow, który podzielił Europę Środkową i Wschodnią i doprowadził do naruszenia praw podstawowych dziesiątek milionów ludzi w czasie jednego z najczarniejszych okresów w historii naszego kontynentu. Nawet po zakończeniu drugiej wojny światowej wielu Europejczyków przez kolejne dziesięciolecia nadal cierpiało z powodu reżimów totalitarnych.
Protest znany jako ‘bałtycki łańcuch” odbył się 23 sierpnia 1989 r., w 50. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Obywatele państw bałtyckich utworzyli 600-kilometrowy ludzki łańcuch rozciągający się przez całą Estonię, Łotwę i Litwę. Była to pokojowa demonstracja, która zjednoczyła trzy kraje w ich dążeniu ku wolności.
W tym roku przypada również 30. rocznica pikniku paneuropejskiego, czyli pokojowej demonstracji, która odbyła się 19 sierpnia 1989 r. w Sopronie, mieście położonym blisko granicy węgiersko-austriackiej. Obywatele zebrali się wokół ogrodzenia granicznego, aby okazać solidarność i przyjaźń podczas wydarzenia zorganizowanego przez władze obydwu krajów. Piknik paneuropejski jest jednym z wydarzeń z 1989 r., które utorowały drogę ku zjednoczeniu i doprowadziły do upadku żelaznej kurtyny.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex