back to top
3.9 C
Ostrołęka
wtorek, 26 listopada 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Polacy znaleźli się wśród czterech najbardziej optymistycznych narodów UE pod kątem spojrzenia na przyszłość wspólnoty – wynika z najnowszego badania opinii Standardowy Eurobarometr. Sondaż wskazuje na wyraźny wzrost pozytywnego postrzegania Unii przez obywateli we wszystkich dziedzinach – od gospodarki po stan demokracji. To najlepsze wyniki od czerwca 2014 r. Najnowsze standardowe badanie Eurobarometr przeprowadzono po wyborach europejskich między 7 czerwca a 1 lipca 2019 r. we wszystkich 28 państwach UE i pięciu krajach kandydujących. Najważniejsze wnioski, jakie płyną z badania, to rekordowo wysoki poziom poparcia dla euro oraz zmiana klimatu jako drugie największe – po imigracji – źródło obaw w skali UE.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Zaufanie do UE kształtuje się na najwyższym poziomie od 2014 r. i jest większe niż zaufanie do rządów krajowych czy parlamentów narodowych

Poparcie dla unii gospodarczej i walutowej oraz dla euro osiągnęło rekordowy poziom – ponad trzy czwarte respondentów ze strefy euro opowiada się za jedną walutą UE. W całej Unii poparcie dla euro pozostaje na stabilnym poziomie i wynosi 62 proc.

Przeważają pozytywne opinie na temat sytuacji gospodarek krajowych (49 proc. respondentów ocenia sytuację jako 'dobrą”, natomiast 47 proc. – jako 'złą”). Większość respondentów w 17 państwach członkowskich UE (16 wiosną 2018 r.) uważa, że kondycja gospodarki krajowej jest 'dobra” .Najwyższy odsetek pozytywnych odpowiedzi odnotowano w Luksemburgu (94 proc.), Danii (91 proc.) i Holandii (90 proc.).

We wszystkich 28 państwach członkowskich ponad połowa respondentów czuje się obywatelami Unii.
Zdecydowana większość obywateli Unii popiera ’ swobodny przepływ obywateli Unii, którzy mogą mieszkać, pracować, studiować i prowadzić działalność gospodarczą w dowolnym miejscu w UE”.

Największe obawy na szczeblu UE nadal budzi imigracja (34 proc. wskazań), pomimo wyraźnego spadku (-6 punktów procentowych od jesieni 2018 r.). Zmiana klimatu, która jesienią 2018 r. znalazła się na piątym miejscu, odnotowała znaczny wzrost (+6 od jesieni 2018 r.) i jest obecnie drugim najważniejszym źródłem obaw .

Bezrobocie , które obecnie zajmuje siódme miejsce na szczeblu UE (12 proc.), pozostaje głównym źródłem obaw na poziomie krajowym wraz z rosnącymi cenami/inflacją/kosztami życia (21 proc., bez zmian) oraz opieką zdrowotną i zabezpieczeniem społecznym (21 proc., +1). Tuż za nimi plasują się kwestie związane ze środowiskiem, klimatem i energią, w przypadku których odnotowano silny wzrost (20 proc., +6). Po raz pierwszy od wiosny 2014 r. z pierwszej trójki największych obaw na poziomie krajowym wypadła imigracja (17 proc. wzmianek, -4 punkty procentowe od jesieni 2018 r. i -19 od wiosny 2015 r.) Sytuacja gospodarcza znajduje się na szóstym miejscu (16 proc., +1).

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex