Sojusz na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym
Ponad 100 partnerów publicznych i prywatnych, obejmujących cały łańcuch wartości w sektorze tworzyw sztucznych, podpisze deklarację uczestnictwa w sojuszu na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie tworzyw sztucznych, który promuje dobrowolne działania służące sprawnemu funkcjonowaniu unijnego rynku tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.
W deklaracji określono sposób osiągnięcia przez sojusz do 2025 r. celu, jakim jest wykorzystanie 10 mln ton tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do wytwarzania nowych produktów każdego roku w Europie. Cel ten został określony przez Komisję Europejską w 2018 r. w jej strategii w dziedzinie tworzyw sztucznych, stanowiącej część działań na rzecz zwiększenia recyklingu tworzyw sztucznych w Europie.
W deklaracji, która została podpisana przez małe i średnie przedsiębiorstwa, duże korporacje, stowarzyszenia przedsiębiorców, organy normalizacyjne, organizacje badawcze oraz władze lokalne i krajowe, potwierdza się cel 10 milionów ton i wzywa do uzyskania zerowego poziomu wytwarzania i składowania odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku. Określono w niej konkretne działania służące realizacji tego celu, takie jak:
• ulepszenie projektowania produktów z tworzyw sztucznych, aby zwiększyć ich przydatność do recyklingu i uwzględnić więcej tworzyw sztucznych poddanych recyklingowi;
• ustalenie niewykorzystanego potencjału w zakresie zwiększenia zbierania, sortowania i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych w całej UE, a także luk inwestycyjnych;
• stworzenie programu badawczo-rozwojowego na rzecz zamkniętego obiegu tworzyw sztucznych;
• ustanowienie przejrzystego i niezawodnego systemu monitorowania wszystkich przepływów odpadów z tworzyw sztucznych w UE.