Polityka Przemysłowa Przyszłości
Komisja Europejska opublikowała zalecenia grupy ekspertów – strategicznego forum ds. ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania – w celu zwiększenia konkurencyjności i wiodącej roli Europy w sześciu strategicznych i przyszłościowych sektorach przemysłu: podłączone do sieci i czyste ekologicznie pojazdy autonomiczne, technologie i systemy wodorowe, inteligentna opieka zdrowotna, przemysłowy internet rzeczy, gospodarka niskoemisyjna oraz cyberbezpieczeństwo.
Ważne projekty stanowiące przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania obejmują innowacyjne projekty badawcze, które często wiążą się ze znaczącym ryzykiem i wymagają wspólnych, dobrze skoordynowanych wysiłków oraz transgranicznych inwestycji organów publicznych i przedsiębiorstw p
rzemysłowych z kilku państw członkowskich. Inwestując wspólnie w europejskie atuty i zasoby przemysłowe, Unia Europejska może stworzyć miejsca pracy i stymulować wzrost gospodarczy w sektorach i regionach oraz zwiększyć rolę UE na arenie międzynarodowej.
Sprawozdanie stanowi część starań Komisji Jean-Claude’a Junckera na rzecz wzmocnienia bazy przemysłowej Europy. Będzie ono również stanowić podstawę dla dalszych prac Komisji nad nową długoterminową strategią na rzecz przyszłości przemysłu europejskiego.
Przemysł europejski jest silny i zachował wiodącą pozycję na świecie w wielu sektorach, takich jak sektor motoryzacyjny, chemiczny, farmaceutyczny, maszynowy, lotniczy i kosmiczny. Od 2013 r. europejski przemysł stworzył 1,7 mln miejsc pracy i odpowiada za ponad dwie trzecie europejskiego eksportu.