back to top
2.1 C
Ostrołęka
piątek, 10 stycznia 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

UE i porozumienie paryskie: w stronę neutralności klimatycznej

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

UE będzie musiała zrewidować swoje długotrwałe cele klimatyczne w 2020 roku. PE chce je zaostrzyć, ale czy kraje UE zgodzą się dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku?
Parlament Europejski zagłosuje nad rezolucją wzywającą UE do ustanowienia neutralności klimatycznej do 2050 r. jako długoterminowego celu klimatycznego w ramach porozumienia paryskiego. Głosowanie odbędzie się przed COP25 – grudniowym szczytem klimatycznym ONZ w Madrycie.
Porozumienie paryskie, podpisane przez 194 kraje i Unię Europejską, ma na celu ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do znacznie poniżej 2°C i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia go do 1,5°C w celu uniknięcia katastrofalnych skutków zmian klimatycznych. Wszystkie kraje UE podpisały porozumienie indywidualnie, ale koordynują swoje stanowiska wspólnie i ustalają wspólne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych na szczeblu unijnym.
Aby osiągnąć cel ustanowiony w porozumieniu paryskim, kraje muszą ustalać własne cele w zakresie klimatu co pięć lat, przy czym powinny one być coraz bardziej ambitne. Cele te, nazywane również wkładem ustalonym na szczeblu krajowym, funckjonują również pod nazwą NDC. Do końca 2020 r. od wszystkich sygnatariuszy oczekiwana jest ich aktualizacja oraz nowe cele.

UE była pierwszą dużą gospodarką, która przedstawiła swój cel redukcji emisji w ramach porozumienia paryskiego. Obecnym celem UE jest zmniejszenie emisji CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r., w porównaniu z poziomem z 1990 roku. Istnieje jednak coraz większa presja na ustanowienie ambitniejszych celów.

Według raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) na temat globalnego ocieplenia z 2018 r., globalne emisje netto powinny osiągnąć poziom zerowy do 2050 r. jeśli cel 1,5°C ma zostać osiągnięty. Protesty młodzieży i szkolne strajki dla klimatu na całym świecie zapoczątkowane przez szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg oraz specjalne badanie Eurobarometru z 2019 r. pokazują, że Europejczycy są gotowi na zaostrzenie celów klimatycznych.
Podczas swojego grudniowego szczytu przywódcy UE omówią zmianę klimatu i długoterminowe cele UE w zakresie klimatu. Przewiduje się, że UE przedstawi ONZ swoją zaktualizowaną strategię klimatyczną na początku 2020 roku.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex