back to top
17.7 C
Ostrołęka
wtorek, 29 kwietnia 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Jak UE chroni Cię podczas zakupów internetowych?

REKLAMA

Coraz więcej z nas decyduje się na zakupy w internecie.
Jednolity rynek cyfrowy ułatwia życie kupującym online i chroni ich podczas zakupów w internecie.

Dzięki prawu UE, możesz teraz kupować towary i usługi online w dowolnym kraju członkowskim. Sprzedawcy nie mogą Cię już przekierowywać do lokalnego sklepu z odmiennymi cenami i produktami w ramach tzw. 'blokowania geograficznego”. Zatwierdzone przez posłów do PE rozporządzenie kładące kres nieuzasadnionemu blokowaniu geograficznemu weszło w życie w całej Unii 3 grudnia 2018 r.

Ponadto, koniec z przykrymi niespodziankami przy płaceniu: podczas zakupów w internecie, całkowite koszty towaru lub usługi muszą być jasne od samego początku. Sprzedawcy muszą podać wyraźne informacje o łącznej cenie, w tym o wszystkich podatkach i opłatach dodatkowych. Jeśli za dodatkowe usługi jak np. ekspresowa dostawa lub ubezpieczenie podróżne naliczane są dodatkowe opłaty, nie można Cię nimi obciążyć bez Twojej wyraźnej zgody. Nie można również naliczać dodatkowych opłat za płatność kartą kredytową lub debetową.

Towar zamówiony online możesz z dowolnego powodu zwrócić w ciągu 14 dni i przysługuje Ci prawo do zwrotu pieniędzy. Od tej zasady są pewne wyjątki, takie jak bilety na pociąg lub samolot, bilety na koncert lub rezerwacja w hotelu. Musisz również poinformować sprzedającego, że chcesz zrezygnować z zakupu.

Masz również prawo do rozwiązania umowy i zwrotu pieniędzy jeśli nie otrzymasz zamówienia w uzgodnionym terminie lub w ciągu 30 dni.
Wszystkie towary kupione na obszarze UE oraz w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii, są objęte co najmniej dwuletnim okresem gwarancyjnym. Przepisy poszczególnych krajów mogą zapewniać dodatkową ochronę, a sprzedawca może również oferować dodatkową gwarancję, ale nie zastępuje to ani nie skraca dwuletniej gwarancji. Jeśli zakupiony produkt został uszkodzony podczas dostawy, jest wadliwy lub nie wygląda lub nie działa zgodnie z opisem, sprzedawca jest zobowiązany do jego bezpłatnej naprawy lub wymiany albo do udzielenia zniżki lub zwrotu pieniędzy. Gwarancja obejmuje również towary używane, ale te kupione od przedsiębiorców, nie od osób prywatnych.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex