EKES nagradza 'Rumianki i bratki”
Licealistka Krystyna Paszko zdobyła dla Polski nagrodę Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego za solidarność obywatelską. Prowadzony przez nią sklep internetowy 'Rumianki i bratki”, będący de facto punktem kontaktowym dla ofiar przemocy domowej, jako jeden z 23 projektów z UE i Zjednoczonego Królestwa został nagrodzony za wybitny wkład w walkę ze skutkami pandemii.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyznał Nagrodę za Solidarność Obywatelską licealistce z Polski Krystynie Paszko za projekt 'Rumianki i bratki”, który oferuje ofiarom przemocy domowej w dobie pandemii COVID-19 praktyczną pomoc, umożliwiając nawiązanie w tajemnicy kontaktu z psychologami i policją.
EKES, organ doradczy reprezentujący europejskie społeczeństwo obywatelskie na szczeblu UE, ogłosił 17-letnią pochodzącą z Warszawy harcerkę zwyciężczynią konkursu. Swój wybór umotywował tym, że jej projekt jest wybitnym przykładem niezwykłej solidarności podczas kryzysu związanego z COVID-19.
W swoim fikcyjnym sklepie na Facebooku, pierwszym tego rodzaju w Polsce, ofiary przemocy mogą 'kupować” wybrane produkty lub zadawać pytania na temat 'oferowanych” towarów. Może to być wołanie o pomoc, które jest przekazywane bezpośrednio policji. 'Kupowanie” niektórych produktów może również sygnalizować potrzebę wsparcia psychologicznego, a 'nabywca” kontaktuje się z wolontariuszem, który przekazuje fachową wiedzę i porady.
Lista 23 laureatów, wśród których znalazła się Krystyna Paszko, została ogłoszona podczas wirtualnej ceremonii wręczenia nagród EKES-u 15 lutego.
Każdy zwycięzca otrzymał nagrodę o wartości 10 000 euro.