Najbardziej oddalone regiony europejskie
Niezależnie od odległości geograficznej Unia Europejska nie pozostawia nikogo w tyle – powiedziała komisarz Elisa Ferreira prezentując sprawozdanie dotyczące realizacji partnerstwa z dziewięcioma najbardziej oddalonymi regionami wspólnoty. Są one położone na Oceanie Atlantyckim i Indyjskim, w basenie Morza Karaibskiego oraz w Ameryce Łacińskiej.
Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie w sprawie postępów poczynionych w realizacji partnerstwa strategicznego z 2017 r. z regionami najbardziej oddalonymi UE, w ramach którego zacieśniono współpracę między regionami najbardziej oddalonymi UE, odpowiednimi państwami członkowskimi i Komisją Europejską. Ze sprawozdania wynika, że wzmocnione partnerstwo przynosi owoce: w oparciu o najsilniejsze atuty regionów najbardziej oddalonych podjęto działania regionalne i krajowe, które przyczyniają się do wzrostu gospodarczego w takich dziedzinach jak rolnictwo, niebieska gospodarka, różnorodność biologiczna i gospodarka o obiegu zamkniętym, energia, badania naukowe i innowacje, zatrudnienie, kształcenie i szkolenie, dostępność cyfrowa, transport i współpraca z państwami sąsiadującymi.
Biorąc pod uwagę poczynione postępy, w sprawozdaniu zasugerowano, że w regionach najbardziej oddalonych konieczne są dalsze wysiłki na wszystkich szczeblach w celu przeciwdziałania zmianie klimatu, ochrony różnorodności biologicznej, wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym i przejścia na energię ze źródeł odnawialnych. Kluczowe sektory, takie jak niebieska gospodarka, potrzebują również ciągłych inwestycji.
Dlatego też, wsłuchując się w głos regionów najbardziej oddalonych, Komisja Europejska stworzyła szereg możliwości w kontekście unijnych polityk i instrumentów finansowania. Dostosowała unijne przepisy, polityki i narzędzia do potrzeb i interesów regionów najbardziej oddalonych, zapewniając przy tym konkretne wsparcie dla tych regionów. Środki te obejmują:
Uwzględnienie specyficznej sytuacji regionów w procesie kształtowania polityki, od pomocy państwa po podatki, od europejskiego semestru po plan działania w zakresie zielonej gospodarki lub plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym.
Odzwierciedlenie tej specyfiki w dwudziestu jeden wnioskach dotyczących programów i funduszy UE na lata 2021–2027 w różnych sektorach, w tym w obszarze spójności, rolnictwa, rybołówstwa, badań naukowych, ochrony środowiska, transportu i łączności cyfrowej.
Tworzenie możliwości dostosowanych do potrzeb w ramach istniejących inicjatyw, takich jak 'Horyzont 2020′ i program LIFE.
Ustanawianie specjalnych grup zadaniowych i docieranie do obywateli tych regionów w drodze dialogów obywatelskich.
Komisja Europejska pragnie ściśle współpracować z dziewięcioma regionami, aby realizować strategiczne partnerstwo. Wzywa Parlament Europejski i Radę do zapewnienia szybkiego przyjęcia ram prawnych i politycznych na lata 2021–2027 w celu jak najszybszego zapewnienia regionom najbardziej oddalonym dostosowanego do ich potrzeb dostępu do programów oraz warunków specjalnego wsparcia.