Pożary lasów zagrażają Europie
Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej przedstawiło 20. edycję corocznego sprawozdania na temat pożarów lasów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, dotyczącą 2019 r. Pod względem pożarów lasów na świecie był to najgorszy rok od wielu lat. Spłonęło ponad 400 tys. hektarów obszarów przyrodniczych w Europie; ucierpiała rekordowo wysoka liczba obszarów chronionych. Sprawozdanie pokazuje, że zmiana klimatu nadal wpływa na długość i intensywność zagrożenia pożarowego w Europie. Do marca – a więc jeszcze zanim w większości krajów rozpoczął się 'sezon pożarów’ – w UE spłonęły już obszary o większej powierzchni niż średnio w całym roku podczas ostatnich 12 lat. Dzięki jednak lepszej gotowości i skuteczniejszemu reagowaniu sezon 2019 był jednym z najlepszych w historii pod względem zapobiegania wypadkom (w tym śmiertelnym) związanym z pożarami.
Szybkie mapowanie w ramach usługi programu Copernicus w zakresie zarządzania kryzysowego(link is external) uruchomiono w 2019 r. na potrzeby zwalczania pożarów lasów 35 razy, czyli częściej niż w którymkolwiek roku do tej pory.
Unijny Mechanizm Ochrony Ludności uruchomiono w związku z pożarami lasów pięciokrotnie. Został on w 2019 r. zmodernizowany z wykorzystaniem rescEU, dzięki czemu powstała nowa europejska rezerwa obejmująca samoloty i helikoptery gaśnicze.
Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności zaproponowana w maju w ramach Europejskiego Zielonego Ładu przewiduje działania służące poprawie stanu lasów europejskich i wzmocnieniu odporności na pożary lasów. Zakłada ona posadzenie do 2030 r. co najmniej 3 mld drzew