W trudnym okresie pandemii koronawirusa zaufanie do UE pozostaje stabilne, a Europejczycy ufają, że Unia podejmie właściwe decyzje w odpowiedzi na pandemię. W standardowym badaniu Eurobarometr obywatele Unii Europejskiej jako trzy główne problemy na szczeblu UE wskazali sytuację gospodarczą, stan finansów publicznych państw członkowskich i imigrację.
Sytuacja gospodarcza jest również głównym przedmiotem obaw, jeśli chodzi o poszczególne kraje, a kolejnymi problematycznymi dziedzinami są zdrowie i bezrobocie.
W nowym badaniu Eurobarometr przeprowadzonym w lipcu i sierpniu obawy dotyczące sytuacji gospodarczej znajdują odzwierciedlenie w postrzeganiu obecnego stanu gospodarki. 64 proc. Europejczyków uważa, że sytuacja jest 'zła’, a 42 proc. uważa, że gospodarka ich kraju odbuduje się po negatywnych skutkach pandemii koronawirusa 'w 2023 r. lub później’.
Europejczycy są podzieleni (45 proc. 'zadowolonych’, a 44 proc. 'niezadowolonych’), jeśli chodzi o środki podjęte przez UE w celu walki z pandemią. 62 proc. respondentów oświadcza jednak, że ufa, iż UE podejmie w przyszłości właściwe decyzje, a 60 proc. wyraża się optymistyczne co do przyszłości UE.
Standardowe badanie Eurobarometr 'Lato 2020′ (EB 93) zostało przeprowadzone osobiście i wyjątkowo uzupełnione wywiadami internetowymi w dniach od 9 lipca do 26 sierpnia 2020 r., w 27 państwach członkowskich UE, w Wielkiej Brytanii i w krajach kandydujących[1]. W 27 państwach członkowskich przeprowadzono 26.681 wywiadów.
Szczegóły na ec.europa.eu.