12 państw UE wnioskuje o wspólne uruchomienie klauzuli obronnej.
Dwanaście państw UE złożyło wnioski o uruchomienie krajowej klauzuli wyjścia w ramach planu ReArm Europe. Ma to umożliwić zwiększenie wydatków na obronność bez naruszania reguł fiskalnych UE. Są to Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Grecja, Węgry, Łotwa, Polska, Portugalia, Słowacja i Słowenia. Oczekuje się, że dodatkowe wnioski zostaną złożone na późniejszym etapie, ponieważ kilka państw członkowskich wyraziło zainteresowanie skorzystaniem z tej klauzuli.
Uruchomienie krajowej klauzuli wyjścia zapewnia państwom członkowskim dodatkową przestrzeń budżetową na zwiększenie wydatków na obronność, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z regułami fiskalnymi UE.
Rosyjska wojna napastnicza przeciwko Ukrainie i zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego stanowią wyjątkowe okoliczności, wywierając znaczną presję na finanse publiczne państw członkowskich ze względu na pilną potrzebę budowania ich zdolności obronnych.
W odpowiedzi UE przedstawiła ambitny pakiet obronny, oferujący dźwignie finansowe w celu pobudzenia inwestycji w unijny sektor obronny, w tym za pośrednictwem krajowej klauzuli wyjścia. Uruchomienie klauzuli umożliwi tym państwom członkowskim odejście od zatwierdzonych ścieżek wydatków netto lub ścieżki naprawczej w ramach procedury nadmiernego deficytu. Taka elastyczność jest przewidziana w przypadku wyjątkowych okoliczności pozostających poza kontrolą państwa członkowskiego, jeżeli mają one znaczący wpływ na jego finanse publiczne, jak ma to miejsce obecnie.
Komisja oceni teraz wnioski przedłożone przez państwa członkowskie z myślą o przedstawieniu Radzie zaleceń dotyczących uruchomienia krajowej klauzuli korekcyjnej w ramach nadchodzącego pakietu europejskiego semestru wiosną 2025 r. Następnie Rada będzie miała miesiąc na podjęcie decyzji w tej sprawie.
Więcej w temacie na stronie internetowej KE Przedstawicielstwa w Polsce.