back to top
10.2 C
Ostrołęka
środa, 2 kwietnia 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Unijna strategia gotowości

Polega ona na stworzeniu kompleksowego obrazu zagrożeń, przygotowaniu obywateli, w tym poprzez zwiększenie ich świadomości ryzyka, zacieśnienie współpracy cywilno-wojskowej oraz ściślejszą współpracę z partnerami zewnętrznymi, w tym z NATO.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

KE i Wysoki Przedstawiciel uruchamiają strategię Unii Gotowości, aby wspierać państwa członkowskie i zwiększać zdolność Europy do zapobiegania pojawiającym się zagrożeniom i reagowania na nie.

Wynika to z faktu, że Unia Europejska stoi w obliczu coraz bardziej złożonych kryzysów i wyzwań, których nie można zignorować. Od rosnących napięć i konfliktów geopolitycznych, zagrożeń hybrydowych i cyberbezpieczeństwa, zagranicznych manipulacji informacjami i ingerencji w informacje, po zmianę klimatu i nasilające się klęski żywiołowe, UE musi być gotowa do ochrony swoich obywateli i kluczowych funkcji społecznych, które mają kluczowe znaczenie dla demokracji i życia codziennego.

Konkretnie rzecz ujmując, strategia obejmuje 30 kluczowych działań i szczegółowy plan działania na rzecz realizacji celów Unii Gotowości, a także rozwijanie kultury 'przygotowania na etapie projektowania” we wszystkich obszarach polityki UE.

Główne cele i działania strategii obejmują:

Ochrona podstawowych funkcji społecznych Europy:

  • Opracowanie minimalnych kryteriów gotowości dla podstawowych usług, takich jak szpitale, szkoły, transport i telekomunikacja.
  • Usprawnienie gromadzenia zapasów krytycznego sprzętu i materiałów.
  • Zwiększenie przystosowania się do zmiany klimatu i dostępności krytycznych zasobów naturalnych, takich jak woda.

Promowanie gotowości ludności:

  • Zachęcanie społeczeństwa do przyjęcia praktycznych środków, takich jak utrzymanie podstawowych dostaw przez co najmniej 72 godziny w nagłych przypadkach.
  • Włączenie lekcji gotowości do szkolnych programów nauczania i wprowadzenie Dnia Gotowości UE.

Wzmocnienie koordynacji reagowania kryzysowego:

  • Utworzenie unijnego centrum kryzysowego w celu poprawy integracji między istniejącymi strukturami kryzysowymi UE.

Wzmocnienie współpracy cywilno-wojskowej:

  • Prowadzenie regularnych ogólnounijnych ćwiczeń w zakresie gotowości, jednoczenia sił zbrojnych, ochrony ludności, policji, bezpieczeństwa, pracowników służby zdrowia i strażaków.
  • Ułatwianie inwestycji w produkty podwójnego zastosowania.

Wzmocnienie zdolności prognozowania i przewidywania:

  • Opracowanie kompleksowej oceny ryzyka i zagrożeń na szczeblu UE, która pomoże zapobiegać kryzysom takim jak klęski żywiołowe lub zagrożenia hybrydowe.

Zwiększenie współpracy publiczno-prywatnej:

  • Utworzenie publiczno-prywatnej grupy zadaniowej ds. gotowości.
  • Sformułuj protokoły awaryjne z firmami, aby zapewnić szybką dostępność podstawowych materiałów, towarów i usług oraz zabezpieczyć krytyczne linie produkcyjne.
  • Zacieśnienie współpracy z partnerami zewnętrznymi:
    Współpraca ze strategicznymi partnerami, takimi jak NATO, w zakresie mobilności wojskowej, klimatu i bezpieczeństwa, powstających technologii, cyberprzestrzeni, przestrzeni kosmicznej i przemysłu obronnego.

Przyjmując proaktywne podejście do gotowości, UE dąży do zbudowania bardziej odpornego i bezpiecznego kontynentu, lepiej przygotowanego do sprostania wyzwaniom XXI wieku. Więcej w temacie na stronie internetowej komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex