15 milionów Erasmusa
W 2023 roku z programu Erasmus+ skorzystało 1,3 mln studentów, osób uczących się, profesorów, nauczycieli, osób pracujących z młodzieżą i trenerów sportowych.
Opublikowane sprawozdanie roczne Erasmus+ za 2023 r. przedstawia osiągnięcia programu we wspieraniu uczenia się przez całe życie i współpracy, ze szczególnym naciskiem na włączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową oraz promowanie wartości UE. W sprawozdaniu wyjaśniono również, w jaki sposób w ramach programu wspierano projekty mające na celu zaradzenie skutkom rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, w tym poprzez finansowanie w celu dalszego pobudzenia współpracy w dziedzinie uczenia się.
Dzięki całkowitemu budżetowi w wysokości ponad 4,5 mld euro w 2023 r., czyli o 12,5 proc. wyższemu niż w poprzednim roku, w ramach programu Erasmus+ wsparto prawie 32 tys. projektów z udziałem ponad 84 500 organizacji. Działania w zakresie mobilności edukacyjnej w ramach programu zapewniły możliwości ponad 1,3 mln studentów, osób uczących się, profesorów, nauczycieli, trenerów, osób pracujących z młodzieżą, trenerów sportowych i młodych ludzi.
Do końca 2023 r. program Erasmus+ zapewnił 15,1 mln osób możliwości studiowania, szkolenia, pracy i wolontariatu za granicą od momentu jego uruchomienia w 1987 r.
Priorytetowo traktując włączenie społeczne i różnorodność, program Erasmus+ nadal lepiej docierał do osób w różnych grupach wiekowych i pochodzących z różnych środowisk kulturowych, społecznych i gospodarczych. Dzięki temu, że program stał się bardziej dostępny dla małych organizacji i bardziej sprzyjał włączeniu osób o mniejszych szansach, poprawił się jego jakość i poczyniono postępy w zapewnianiu równych szans dla wszystkich. W 2023 r. ponad 200 000 uczestników programu Erasmus+ stanowiły osoby o mniejszych szansach, w tym migranci i osoby z niepełnosprawnościami, a także obywatele UE mieszkający na obszarach oddalonych lub borykający się z trudnościami społeczno-gospodarczymi.
W 2023 r. 23 proc. uczestników działań w zakresie mobilności edukacyjnej w ramach programu Erasmus+ korzystało z transportu niskoemisyjnego przez większą część podróży, np. autobusem, pociągiem lub samochodem.
Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej.