Nowa dyrektor Przedstawicielstwa KE w Warszawie
Katarzyna Smyk została powołana na nową szefową Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Poprzednio pracowała m.in. w Radzie Europejskiej oraz polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
W ramach nowej funkcji Katarzyna Smyk będzie działać jako oficjalny przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce pod zwierzchnictwem politycznym przewodniczącej Ursuli von der Leyen.
Katarzyna Smyk jest obywatelką Polski. Wraz z objęciem nowej funkcji w Warszawie wnosi rozległe kompetencje w dziedzinie dyplomacji, zarządzania, negocjacji międzynarodowych i analiz politycznych. Doskonale zna różne obszary polityki UE i jest dobrze zorientowana w sytuacji międzyinstytucjonalnej. Jej doświadczenie obejmuje koordynację polityczną, zwłaszcza w okresie kryzysów, oraz przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym i dezinformacji.
Pełniąc nową funkcję, Katarzyna Smyk będzie również korzystać ze swoich szerokich umiejętności komunikacyjnych, które zdobyła dzięki formułowaniu ukierunkowanych informacji dla mediów i nadzorowaniu przygotowywania materiałów informacyjnych związanych z posiedzeniami Rady Europejskiej, a także dzięki kontaktom z ośrodkami analitycznymi i różnymi innymi zewnętrznymi zainteresowanymi stronami.
Katarzyna Smyk jest obecnie członkiem zespołu ds. zintegrowanego reagowania na szczeblu politycznym w sytuacjach kryzysowych Sekretariatu Generalnego Rady. Wcześniej pełniła funkcję doradcy w gabinecie przewodniczącego Rady Europejskiej.
Katarzyna Smyk uzyskała stopień doktora na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Komisja ma swoje Przedstawicielstwa w stolicach wszystkich państw członkowskich UE, a także oddziały regionalne w Barcelonie, Bonn, Marsylii, Mediolanie, Monachium i we Wrocławiu. Przedstawicielstwa pełnią rolę obserwatora i rzecznika Komisji w państwach członkowskich UE. Utrzymują kontakty z organami krajowymi, zainteresowanymi stronami i ogółem społeczeństwa, a także informują media i opinię publiczną o polityce UE. Szefowie Przedstawicielstw są powoływani przez Przewodniczącego Komisji i są przedstawicielami politycznymi tej instytucji w państwie członkowskim, do którego zostali oddelegowani.