Ściski już nie takie straszne
Komisja Europejska opublikowała 10. sprawozdanie z postępów we wdrażaniu dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, które wskazuje na ogólną poprawę pod względem zbierania i oczyszczania ścieków w dużych i małych miastach UE, ale zwraca uwagę na różny poziom wdrożenia dyrektywy w poszczególnych państwach członkowskich. Sprawozdanie to wpisuje się w działania Komisji na rzecz eliminacji zanieczyszczeń i ukazuje się na krótko przed strategią w zakresie chemikaliów, która ma zostać przyjęta w najbliższych tygodniach.
Ze sprawozdania wynika, że zebrano 95 proc. ścieków, a 88 proc. poddano oczyszczaniu. Mimo że ogólna tendencja jest pozytywna, wciąż pozostaje wiele do zrobienia – nadal nie zbiera się 1 proc. ścieków komunalnych, a ponad 6 proc. ścieków nie oczyszcza się wystarczająco dobrze, aby spełniać normy oczyszczania wtórnego. Obecny poziom inwestycji w wielu państwach członkowskich jest zbyt niski, by osiągnąć i utrzymać zgodność z dyrektywą w perspektywie długoterminowej – szereg europejskich miast nadal musi zbudować lub zmodernizować swoją infrastrukturę zbierania ścieków oraz uruchomić nowoczesne oczyszczalnie ścieków.
Niedawno opublikowane badanie OECD przedstawia wyraźny obraz luk inwestycyjnych w Unii Europejskiej. Komisja będzie współpracować z poszczególnymi państwami członkowskimi, żeby jak najlepiej wykorzystać możliwości oferowane przez wieloletnie ramy finansowe i plan odbudowy dla Europy, poprzez priorytetowe traktowanie oczyszczania ścieków i urządzeń sanitarnych.
Sprawozdanie obejmuje ponad 23 500 miast w UE.
Źródło ec.europa.eu