back to top
5.5 C
Ostrołęka
niedziela, 21 kwietnia 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

UE i Mołdawia przedłużają umowę o transporcie drogowym

UE i Mołdawia postanowiły przedłużyć okres obowiązywania obecnej umowy o transporcie drogowym do 31 grudnia 2025 r. Umowa ma pomóc Mołdawii w dostępie do rynków światowych poprzez ułatwienie tranzytu przez państwa UE, a także dalsze rozwijanie jej powiązań z rynkiem UE.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Umowa z Mołdawią, podpisana po raz pierwszy 29 czerwca 2022r., znacznie zwiększyła eksport drogowy z Mołdawii do UE, z korzyścią dla obu gospodarek.

Wprowadzono ją po utracie ważnych szlaków transportowych przechodzących przez ukraińskie porty czarnomorskie i rynki eksportowe na wschód od Ukrainy w wyniku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie. Poprzez częściową liberalizację drogowego transportu towarowego poprzez przyznanie przewoźnikom mołdawskim i unijnym praw do tranzytu i transportu dwustronnego na ich terytoriach, umowa pomaga lepiej zakotwiczyć mołdawski rynek z UE. Umowa wzmocniła również korytarze solidarnościowe między UE a Ukrainą, ułatwiając transport drogowy między UE a Mołdawią, która jest ważnym krajem tranzytu dla ukraińskiego eksportu i importu.

Wywóz drogowy z Mołdawii do UE wzrósł odpowiednio o 27 proc. wielkości w trzecim kwartale 2022 r. i o 35 proc. w trzecim kwartale 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r. UE odniosła również korzyści z umowy, ponieważ wywóz drogowy z UE do Mołdawii wzrósł o 30 proc. pod względem wartości od trzeciego kwartału 2021 r. do trzeciego kwartału 2022 r. i ustabilizował się na około tej samej wartości w trzecim kwartale 2023 r.

Decyzja o przedłużeniu obowiązywania umowy została podjęta na posiedzeniu Wspólnego Komitetu ustanowionego na mocy umowy i nie zmienia jej istoty.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex