Staże i praktyki w UE
Komisja Europejska to miejsce, w którym tworzy się prawo i budżet UE oraz egzekwuje europejskie prawodawstwo Unii na arenie międzynarodowej. Dwa razy do roku na praktykantów i stażystów czeka 1800 ofert, ale selekcja kandydatów jest duża: średnio przyjętych zostaje ok. 3% aplikujących.
Na etapie selekcji punktowane są następujące kryteria:
dyplom potwierdzający co najmniej trzy lata nauki uniwersyteckiej;
bardzo dobra znajomość angielskiego, francuskiego lub niemieckiego (poziom C1/C2);
znajomość innego języka (poza językiem ojczystym);
odpowiednie doświadczenie zawodowe (min. 43 dni);
doświadczenie międzynarodowe (praca, studia, wolontariat, itp.);
motywacja;
rzadkie dziedziny studiów;
publikacje i artykuły naukowe.
O odbycie praktyki lub stażu nie mogą się ubiegać osoby, które pracowały lub odbyły praktykę lub staż (trwające dłużej niż 6 tygodni) w jakiejkolwiek unijnej instytucji (agencji itp.).
Staze trwają 5 miesięcy.
Terminy rozpoczęcia:
– 1 marca (okres aplikacyjny rozpoczyna się a przełomie lipca i sierpnia poprzedniego roku);
– 1 października (okres aplikacyjny rozpoczyna się w styczniu). Aplikacje składa się elektronicznie.
Stażyści otrzymują miesięcznie 1,220.78 euro (dane za 2020 r.). Komisja zwraca też koszty podróży i ubezpieczenia. Mieszkanie trzeba znaleźć i opłacić we własnym zakresie. Koszt zakwaterowania w Brukseli to 350-550 euro miesięcznie.
Komisja Europejska, jako jedna z niewielu unijnych instytucji dba o integrację swoich stażystów. W zasadzie to oni sami o to dbają – grają w piłkę, organizują kursy językowe, spotykają się na degustacjach wina. W ciągu 5 miesięcy organizowanych jest ok. 50 takich wydarzeń. Jednym z bardziej popularnych są targi pracy, które mają pomóc stażystom w dalszym rozwoju zawodowym. Za koordynację tych wydarzeń odpowiada Komitet Stażystów.