Sojusz przeciw gangom i narkobiznesowi
Zwalczanie przestępczości zorganizowanej i nielegalnego handlu narkotykami stanowi priorytet dla Unii Europejskiej oraz jej państw członkowskich i partnerów międzynarodowych.
Komisja Europejska, opierając się na przedstawionych dotychczas inicjatywach ustawodawczych i operacyjnych, przyjęła unijny plan działania na rzecz wzmożonej walki z nielegalnym handlem narkotykami i siatkami przestępczymi.
W planie działania określono konkretne i ukierunkowane środki, których celem jest zlikwidowanie pojawiających się niedociągnięć. Przewidziano 17 działań w czterech obszarach priorytetowych:
Nowy sojusz portów europejskich na rzecz zwiększenia odporności portów na infiltrację przestępczą dzięki skuteczniejszej pracy organów celnych, organów ścigania oraz podmiotów publicznych i prywatnych w portach w całej UE – między innymi z pomocą najnowocześniejszych urządzeń do prześwietlania oraz sprzętu.
Rozbijanie siatek przestępczych wysokiego ryzyka poprzez uproszczenie dochodzeń finansowych i cyfrowych, rozpoznawanie struktur największych siatek przestępczych, zacieśnienie współpracy między wyspecjalizowanymi prokuratorami i sędziami oraz wykorzystywanie wpisów w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS).
Środki mające na celu zapobieganie przestępczości zorganizowanej poprzez wymianę najlepszych praktyk i wytycznych między państwami członkowskimi. Działania te będą ukierunkowane na zapobieganie przenikaniu grup przestępczych do społeczeństwa i legalnej gospodarki, na przeciwdziałanie rekrutowaniu młodych ludzi przez grupy przestępcze oraz na poprawę bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, a także skuteczniejsze ograniczanie dostępu do prekursorów narkotyków.
Współpraca z partnerami międzynarodowymi w celu stawienia czoła temu globalnemu zagrożeniu, w tym poprzez pogłębienie wymiany informacji, wspólne operacje na głównych szlakach przemytu narkotyków, wzmocnienie egzekwowania prawa oraz skuteczniejszą współpracę sądową z państwami trzecimi.
Komisja będzie ściśle współpracowała z państwami członkowskimi i partnerami, aby osiągnąć cele określone w przedmiotowym planie działania. Więcej na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.
Nielegalny handel narkotykami to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa, przed którymi stoi obecnie UE. W UE konfiskuje się obecnie rekordowe ilości kokainy – tylko w 2021 r. przejęto 303 tony. Działalność siatek przestępczych rozwinęła się pod względem skali, złożoności i brutalności.
Zagrożenia, przed którymi stoimy, wymagają wspólnych działań, dlatego Komisja zwraca się do Parlamentu Europejskiego i Rady o zatwierdzenie wszystkich priorytetowych działań oraz środków średnio- i długoterminowych określonych w planie działania.