back to top
1.7 C
Ostrołęka
sobota, 30 listopada 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Technologie krytyczne bez ryzyka

KE zatwierdziła co do zasady zalecenie w sprawie obszarów technologii krytycznych dla bezpieczeństwa gospodarczego UE do dalszej oceny ryzyka z udziałem państw członkowskich. Zalecenie to jest wynikiem wspólnego komunikatu w sprawie europejskiej strategii bezpieczeństwa gospodarczego, w którym wprowadzono kompleksowe podejście strategiczne do bezpieczeństwa gospodarczego w Unii.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Zalecenie to dotyczy oceny jednego z czterech rodzajów ryzyka w ramach tego kompleksowego podejścia, a mianowicie ryzyka technologicznego i wycieku technologii. Ocena ryzyka będzie miała obiektywny charakter i na obecnym etapie nie można przewidzieć ani jej wyników, ani żadnych działań następczych. Komisja przedstawia w zaleceniu wykaz dziesięciu obszarów technologii krytycznych.

Spośród dziesięciu obszarów technologii krytycznych w zaleceniach określono cztery obszary technologii, które uznaje się za stwarzające najbardziej wrażliwe i bezpośrednie zagrożenia związane z bezpieczeństwem technologicznym i wyciekiem technologii:

Zaawansowane technologie półprzewodnikowe (mikroelektronika, fotonika, czipy o wysokiej częstotliwości, sprzęt do produkcji półprzewodników)
Technologie sztucznej inteligencji (obliczanie wielkiej skali, chmura i przetwarzanie brzegowe, analiza danych, komputerowe rozpoznawanie obrazów, przetwarzanie języka, rozpoznawanie obiektów)
Technologie kwantowe (obliczenia kwantowe, kryptografia kwantowa, komunikacja kwantowa, wykrywanie kwantowe i radary kwantowe)
Biotechnologie (techniki modyfikacji genetycznej, nowe techniki genomowe, napęd genowy, biologia syntetyczna)

Komisja zaleca, aby do końca bieżącego roku państwa członkowskie wraz z Komisją przeprowadziły najpierw wspólne oceny ryzyka w tych czterech obszarach. Zalecenie zawiera pewne zasady przewodnie dotyczące struktury wspólnych ocen ryzyka, w tym konsultacji z sektorem prywatnym i ochrony poufności.

Komisja będzie współpracować z państwami członkowskimi za pośrednictwem odpowiednich forów eksperckich w celu rozpoczęcia wspólnych ocen ryzyka w czterech wyżej wymienionych obszarach technologii.

Ponadto Komisja zaangażuje się w otwarty dialog z państwami członkowskimi na temat odpowiedniego harmonogramu i zakresu kolejnych ocen ryzyka, uwzględniając m.in. wpływ czynnika czasowego na ewolucję ryzyka. Na podstawie takiego dialogu i początkowych doświadczeń z pierwszymi wspólnymi ocenami ryzyka, a także dodatkowych informacji, które mogą pojawić się na temat wymienionych obszarów technologii, Komisja może przedstawić kolejne inicjatywy w tym zakresie do wiosny 2024 r.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex