Europejskie Dni Dziedzictwa
Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa 2023, w ramach których odbędą się dziesiątki tysięcy wydarzeń w 48 uczestniczących krajach. Do listopada wyjątkowe obiekty i zabytki otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. Ponadto odbędą się wydarzenia kulturalne, wystawy, występy artystyczne, warsztaty interaktywne, wykłady i wycieczki z przewodnikiem inspirowane tematem 'Żywe dziedzictwo”. Wydarzenia te podkreślają znaczenie tradycji i umiejętności kulturowych dla kształtowania naszych społeczeństw.
Europejskie Dni Dziedzictwa – organizowane wspólnie przez Komisję i Radę Europy – stanowią okazję dla mieszkańców do lepszego poznania bogatej i zróżnicowanej kultury Europy oraz do promowania ochrony wspólnego dziedzictwa dla obecnych i przyszłych pokoleń.
W tym roku kontynuowane będą ważne inicjatywy rozpoczęte w 2019 r. Obejmują one m.in. 'Historie Europejskich Dni Dziedzictwa”, platformę poświęconą wzmacnianiu pozycji osób zawodowo zajmujących się dziedzictwem kulturowym oraz podkreślaniu nadzwyczajnych wysiłków podejmowanych przez obywateli i stowarzyszenia w całej Europie na rzecz ochrony jej dziedzictwa kulturowego.
Ogłoszono ponadto specjalne zaproszenie do składania wniosków o przyznanie znaku dziedzictwa europejskiego, co zwiększyło powiązania między tymi inicjatywami. Działania te mają na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru inicjatyw poprzez wspieranie transgranicznych działań, którym przewodzą krajowych koordynatorów programu Europejskich Dni Dziedzictwa. Europejskie Dni Dziedzictwa przyczyniają się do celebrowania i ochrony bogatego dziedzictwa kulturowego Europy.