Polityka spójności: 1,3 mln nowych miejsc pracy
Sprawozdanie na temat wyników programowania polityki spójności na lata 2021–2027 pokazuje, jaką transformację przejdzie Europa do końca dekady.
Oczekuje się, że finansowanie w ramach polityki spójności w latach 2021–2027 przyczyni się do utworzenia 1,3 mln miejsc pracy oraz do zwiększenia PKB UE średnio o 0,5 proc. do końca dekady, a w niektórych państwach członkowskich nawet o 4 proc.
Pomoże również dostarczyć wiele wspólnych dóbr publicznych, zapewniając wymierne i konkretne korzyści europejskim obywatelom, regionom i miastom. Oto niektóre wnioski z opublikowanego sprawozdania na temat wyników programowania polityki spójności na lata 2021–2027.
W tym celu w ramach polityki spójności uruchomi się w tym okresie inwestycje o łącznej wartości 545 mld euro, z czego 378 mld euro jest finansowane przez UE. Inwestycje te będą promować trwałą konwergencję społeczno-gospodarczą, spójność terytorialną, socjalną Europę sprzyjającą włączeniu społecznemu oraz sprawną i sprawiedliwą transformację ekologiczną i cyfrową.
Polityka spójności jest głównym długoterminowym instrumentem inwestycyjnym w UE. Przyczynia się do wzmocnienia spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w UE, koryguje dysproporcje między krajami i regionami oraz realizuje priorytety polityczne Unii.
Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.