Atak na pokój i demokrację
Rok temu, 24 lutego 2022 r., siły rosyjskie rozpoczęły inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Jak dotąd agresywna wojna Rosji sieje śmierć i zniszczenie na Ukrainie.
’Ukraina stała się centrum naszego kontynentu. Miejsce, gdzie przestrzegane są nasze wartości, gdzie broniona jest nasza wolność, gdzie pisana jest przyszłość Europy’ – Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej
Kiedy wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, powszechne były obawy, że kraj ten nie wytrzyma długo naporu najeźdźców i upadnie. To, co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku, jest dokładnie odwrotne. Legendarna odwaga narodu ukraińskiego zadziwiła świat, a opór przeciwko najeźdźcy trwa i jest niezmiennie wspierany przez Unię Europejską.
W wyniku barbarzyńskich ataków Rosji na ukraińską infrastrukturę i ludność cywilną wielu Ukraińców zostało zmuszonych do szukania schronienia w piwnicach bez prądu, gazu i bieżącej wody. Ponadto szkoły w całym kraju zostały mocno zbombardowane, co uniemożliwiło dzieciom uczęszczanie na zajęcia.
Na początku, kiedy rosyjskie bomby zaczęły spadać na miasta i miasteczka na całej Ukrainie, cywile ze wszystkich sił starali się zachować pozory normalności. Ale po kilku miesiącach wojny przyziemne czynności życia codziennego, takie jak chodzenie do miejscowej piekarni czy po prostu odprowadzanie dzieci do szkoły, stały się niemożliwe w obliczu niesłabnącej przemocy.
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Ostrołęce włącza się w rocznicę upamiętnienia tragicznych zdarzeń. Zaprasza do wysłuchania rozmów prowadzonych na antenie Radia Oko, związanych z polską i unijną z pomocą dla Ukrainy.