Zapewnienie odpowiednich warunków pożegnania się z dzieckiem, pomoc psychologiczna oraz procedury związane z pochówkiem – to główne zagadnienia zawarte w rekomendacjach opracowanych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Zostały one przekazane do oddziałów położniczo-ginekologicznych w 6 szpitalach z regionu ostrołęckiego.
W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce zorganizowano dzisiaj spotkanie z przedstawicielami szpitali z Wyszkowa, Przasnysza, Ostrowi Mazowieckiej, Makowa Mazowieckiego. Przekazano założenia powstałego właśnie dokumentu, który trafił do wszystkich 52 placówek z oddziałami położniczo-ginekologicznymi na Mazowszu. Mówi wojewoda Jacek Kozłowski.
Większość szpitali nie ma uregulowanych zasad postępowania z pacjentkami po niekorzystnym zakończeniu ciąży. Rekomendacje mają służyć zapewnieniu kobietom, które tego chcą, godnego pożegnania się z dzieckiem i zachowania po nim pamiątek. Mówi prof. Krzysztof Czajkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie perinatologii.
Załączona ankieta ma pomóc wysondować, czy kobieta potrzebuje wsparcia i czy chce w ogóle rozmawiać o tym, co ją spotkało. Dokument zawiera również pakiet podstawowych informacji, m.in. dotyczących urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego i ewentualnie pogrzebowego. Zwraca też uwagę na zaproponowanie pomocy psychologicznej pacjentce i ojcu dziecka.
Prosimy szpitale, żeby informacje dla pacjentki umieszczane były na stronach internetowych informuje Elżbieta Nawrocka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia MUW.
W skład zespołu opracowującego rekomendacje weszli konsultanci wojewódzcy w dziedzinach perinatologii (prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski) oraz położnictwa i ginekologii (dr hab. n. med. Bronisława Pietrzak), psycholog, ksiądz, a także przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Rekomendacje można pobrać na stronie www.mazowieckie.pl