Ten zabieg jest nadzieją dla milionów pacjentów. Zespół Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego WUM Jako pierwszy w Europie przeprowadził implantację układu stymulującego zatokę tętnicy szyjnej u pacjenta z lekoopornym nadciśnieniem tętniczym.
W przypadku wzrostu ciśnienia krwi dochodzi do automatycznej stymulacji elektrycznej o bardzo małym natężeniu nerwów zatoki szyjnej, co prowadzi do kontrolowanego obniżenia ciśnienia. Operowany pacjent w stanie dobrym został wypisany do domu, a badania kontrolne wykazały skuteczne działanie wszczepionej aparatury.
Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do udarów, niewydolności i choroby niedokrwiennej serca czy niewydolności nerek. Szczególną postacią nadciśnienia tętniczego jest nadciśnienie lekooporne, czyli takie, w którym nie uzyskuje się prawidłowych wartości ciśnienia mimo stosowania trzech rodzajów leków. Mówi Piotr Gołaszewski, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że niemal 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Szacuje się, że problem ten dotyka jedną na trzy dorosłe osoby na świecie.