Aktualna sytuacja osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu, dostępne rozwiązania finansowe, możliwości aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz wyzwania związane z dynamicznymi zmianami zachodzącymi w społeczeństwie – o tym mówili uczestnicy tegorocznego Mazowieckiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Warszawie.
Ostatni spis powszechny dał możliwość określenia się osobom z niepełnosprawnościami nie tylko przez pryzmat orzeczeń, ale biologicznych ograniczeń ich sprawności. Z zebranych danych wynika, że na Mazowszu mieszka ponad 674 tys. osób z niepełnosprawnościami. To 12,2 proc. ogółu mieszkańców naszego województwa! Mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Tegoroczne wydarzenie zorganizowane było z myślą o samych osobach z niepełnosprawnościami, ale też o społecznikach, przedstawicielach organizacji pozarządowych, członkach wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych, samorządowcach reprezentujących mazowieckie powiaty i gminy oraz przedstawicieli organizacji zrzeszających pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami – poinformował Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego do spraw osób niepełnosprawnych.
Niepełnosprawność jest drugą przyczyną bierności zawodowej, w grupie osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności, wśród których 86 proc. to osoby niepracujące, a największy odsetek jest wśród dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną (97 proc.) oraz całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (96 proc.). Dlatego samorząd województwa tylko w tym roku przeznaczył ponad 16 mln zł na działalność zakładów aktywności zawodowej.
fot. mazovia.pl