13.1 C
niedziela, 22 września 2024 r.

Sukces ostrołęczan na Mistrzostwach Świata w Ratownictwie Wodnym w Holandii

Rewelacyjne starty w reprezentacji Polski juniorów podczas Mistrzostw Świata w Holandii odnotowali Hubert Nakielski (WOPR-OS Ostrołęka) oraz Karol Bojarski (były zawodnik z Ostrołęki reprezentujący do półtora roku CKS Szczecin).

Na basenie 50 metrowym o głębokości 3m rywalizowało kilkadziesiąt reprezentacji z całego świata.  W składzie reprezentacji Polski juniorów wystąpiło czterech najlepszych zawodników w kraju. Oprócz wcześniej wymienionych: Huberta i Karola był także Klaudiusz Matura ze śląskiego WOPR oraz Paweł Borycki z dolnośląskiego WOPR.

W tych prestiżowych zawodach reprezentant WOPR-OS Ostrołęka startował w trzech konkurencjach indywidualnych: 200 m z przeszkodami, 100 m ratownik, 100 m holowanie manekina w płetwach i trzech sztafetach: 4×50 m z przeszkodami, 4×25 holowanie manekina, 4×50 m z pasem ratowniczym. Podopieczny Dariusza Małkowskiego, mimo że był najmłodszym zawodnikiem reprezentacji i był jednym z najmłodszych zawodników startujących w mistrzostwach w swoich startach pokazał, że już teraz należy do najlepszych juniorów na świecie w sportowym ratownictwie wodnym.

Również rewelacyjny start w mistrzostwach odnotował Karol Bojarski. Były zawodnik z Ostrołęki oprócz startu  w konkurencjach sztafetowych wystąpił także w konkurencjach indywidualnych: 50 m holowanie manekina, 100 m kombinowane, 100 m ratownik.

Hubert i Karol wspólnie z kolegami z reprezentacji wywalczyli tytuł Mistrza Świata w konkurencji 4×25 m holowanie manekina, gdzie do rekordu świata zabrakło im zaledwie 37 setnych sekundy oraz tytułu Wicemistrza Świata w konkurencji 4×50 m z przeszkodami.

Natomiast w sztafecie 4×50 m z pasem pomimo, że w klasyfikacjach reprezentacja Polski weszła do finału A z drugim czasem to podczas startu finałowego uplasowała się na V miejscu co także jest  dużym osiągnięciem. Również starty indywidualne Huberta były rewelacyjne. W konkurencji 200 m z przeszkodami podczas eliminacji uzyskał czas 2:06.62 s i ustanowił swój nowy rekord życiowy poprawiając stary o prawie pięć sekund. Czas ten pozwolił mu zakwalifikować się do finału A, gdzie zajął VIII miejsce. W konkurencji 100 m ratownik zajął czwarte miejsce w finale B i  w sumie XII miejsce. W konkurencji 100 m holowanie manekina w płetwach w eliminacjach ustanowił swój nowy rekord życiowy 0:54.43 s, który dał mu siedemnaste miejsce. Starty indywidualne Karola były również bardzo udane, a zwłaszcza na 50 m holowanie manekina, gdzie zajął IV miejsce. W starcie na 100 m kombinowane Karol zajął VII miejsce, a na 100 ratownik uplasował się na XV miejscu.

– Jestem bardzo dumny z postawy i wyników osiągniętych przez Huberta. Oczywiście najbardziej cieszy tytuł Mistrza Świata i Wicemistrza Świata. Ale także pozostały starty należy uznać za bardzo udane, tym bardziej ze zostały poprawione życiówki. Dla Huberta to był podwójny debiut: pierwszy start w reprezentacji Polski i pierwszy start na zawodach międzynarodowych i to od razu na Mistrzostwach Świata Juniorów. Tym bardziej powód do dumy jest zasłużony i świadczy o tym, że czas poświęcony na trening przygotowujący do mistrzostw kosztem wakacji i urlopu bardzo się opłacał. Po ostatnim sukcesie reprezentantów WOPR-OS na Mistrzostwach Polski, sukces Huberta na Mistrzostwach Świata jest potwierdzeniem, że plan treningowy, który realizuję z zawodnikami idzie w dobrym kierunku – mówi Dariusz Małkowski, trener WOPR-OS Ostrołęka.