back to top
1.6 C
Ostrołęka
niedziela, 24 listopada 2024 r.

Stanowisko w sprawie nowego Programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu

REKLAMA

Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej z pełnym przekonaniem i satysfakcją doprowadził do uchwalenia przez Sejmik Województwa Mazowieckiego 8 września 2020 r. Programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe pyłu zawieszonego PM10, PM2,5, dwutlenku azotu i benzo(a)pirenu w powietrzu. Wyniki oceny stanu powietrza za 2018 r. we wszystkich strefach województwa mazowieckiego (mazowiecka, aglomeracja warszawska, Płock i Radom), potwierdzone pomiarami stacji badawczych w kolejnych kwartałach zobowiązują nas do podjęcia szybkich i konkretnych działań naprawczych.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Pamiętajmy o wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z lutego 2018 r., zgodnie z którym Polska złamała prawo Unii Europejskiej, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że główną przyczyną występowania ponadnormatywnych stężeń  pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5 i benzo(a)pirenu na Mazowszu jest emisja powierzchniowa związana z indywidualnym ogrzewaniem budynków. W przypadku pyłu zawieszonego PM2,5 duży wpływ ma również emisja napływowa. Z kolei przekroczenia dwutlenku azotu w aglomeracji warszawskiej są powodowane głównie przez emisję liniową związaną z ruchem pojazdów. Dlatego nowy program ochrony powietrza określa dwa główne działania naprawcze mające pomóc zmniejszać emisję powierzchniową – ograniczenie emisji substancji z procesu wytwarzania energii cieplnej dla potrzeb ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w lokalach mieszkalnych, handlowych, usługowych oraz użyteczności publicznej oraz zwiększenie powierzchni zieleni w gminach miejskich województwa mazowieckiego. Wspomóc te działania mają m.in. szczegółowa inwentaryzacja źródeł niskiej emisji, likwidacja bezklasowych kotłów opalanych węglem kamiennym i węglem brunatnym, kotłów 3 i 4 klasy opalanych węglem kamiennym i drewnem oraz wymiana źródeł ogrzewania na elektryczne i OZE. Bardzo ważna będzie również szeroka edukacja ekologiczna.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex