back to top
5.5 C
Ostrołęka
niedziela, 21 kwietnia 2024 r.

Spotkanie z jednostkami samorządu terytorialnego dotyczące Programu Maluch+

REKLAMA

W ponad 140 gminach na Mazowszu nie ma dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3. Trwają prace nad likwidacją białych plam w całym kraju, aby zapewnić wsparcie w rozwoju dzieci i umożliwić powrót na rynek pracy ich rodzicom. Pomocne w tym będą planowane zmiany w programie Maluch+, współfinansowanym przez Unię Europejską. Tego dotyczyło spotkanie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandry Gajewskiej i Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego z przedstawicielami mazowieckich samorządów.

Spotkanie było okazją do konsultacji planowanych zmian oraz udzielenia odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania ze strony samorządów.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Program Maluch+ został przekształcony w program długofalowy na lata 2022-2029. Maluch+ jest programem integrującym środki europejskie – środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 – a także środki z budżetu państwa.

O dofinansowywanie mogą ubiegać się podmioty, które mogą tworzyć miejsca opieki zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, tj.: jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy).

Celem Programu Maluch+ jest zwiększenie dostępności miejsc opieki, co przyczyni się nie tylko do zwiększenia odsetka dzieci objętych opieką, ale także umożliwi łączenie życia zawodowego z rodzinnym. Miejsca opieki powstałe dzięki Programowi umożliwią aktywizację zawodową rodziców, którzy dotychczas nie mogli podjąć pracy ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad dziećmi do lat 3, wiążącą się m.in. z brakiem dostępu terytorialnego i finansowego instytucji opieki.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex