Na program zapraszamy w poniedziałki po godzinie 9.35, powtórka po 14.35 oraz we wtorek po godzinie 10.35. Audycja powstaje przy współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i jest realizowana ze środków województwa mazowieckiego.
Niosą pomoc bezrobotnym, wykluczonym społecznie, ludziom w potrzebie – Spółdzielnia Socjalna Samodzielność, Praca, Aktywność oraz Centrum Integracji Społecznej w Ostrołęce.
Marta Mierzejewska – Witam serdecznie na 88,5 FM goszczę Marka Olszewskiego prezesa Spółdzielni. Dzień dobry.
– Dzień dobry.
MM: Jakie są główne cele i misja Spółdzielni Socjalnej i Centrum Integracji Społecznej?
– Działamy na rzecz osób wykluczonych społecznych. Aktywujemy je zawodowo i społecznie, wprowadzamy na otwarty rynek pracy. Organizujemy też wiele imprez społecznych, ponieważ też celem spółdzielni oraz centrum jest integracja społeczna osób wykluczonych społecznie.
MM: Przypomnijmy jak powstało Centrum Integracji Społecznej i jaki udział
w tym procesie miało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
– Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej przekazało nam dotację na
utworzenie ośrodka, wyposarzenie i jego doposażenie. W ramach tych środków został wyremontowany budynek przy ulicy Kołobrzeskiej 11, w którym jest siedziba Centrum Integracji Społecznej. Budynek został wyposażony w odpowiedni sprzęt biurowy. Utworzyliśmy też pięć pracowni, w których uczestniczą w zajęciach nasi podopieczni. Mamy pracownię poligrafii, pracownię rękodzieła i decoupage, mamy pracownię szwalniczo-opiekuńczo-biurową oraz budowlo-ogrodniczą. W tych pięciu pracowniach uczestnicy biorą udział w zajęciach minimum 7 godzin dziennie, otrzymują za to świadczenia integracyjne, które nie podlegają zajęciom komorniczym i to też jest dla nich motywacją.
MM: Obecnie otrzymaliście dotację z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej na doposażenie ośrodka. Jak wykorzystacie te pieniądze?
– To 2,5 mln zł. Przy znaczymy je na nowy sprzęt, na udogodnienia dla osób
niepełnosprawnych. Zakupimy nowe samochody, które są nam niezbędne do przewożenia
uczestników na zajęcia, do wykonywania zleceń. Przez Centrum Integracji Społecznej dokupimy nowy sprzęt ogrodniczy, sprzęt poligraficzny, ponieważ rozwijamy tę działalność.
Billboardy stacjonarne, gdzie będziemy mogli wyklejać nasze reklamy i reklamodawców. To będzie bardzo duża, szeroka oferta.
MM: Jakie programy aktywizacji zawodowej prowadzicie?
– Generalnie proponujemy w ramach uczestnictwa w Centrum Integracji Społecznej, oprócz zajęć w poszczególnych pracowniach, też wsparcie psychologa, doradcy zawodowego, pracownika socjalnego. Tutaj pomagamy uczestnikom w odzyskaniu np. renty z tytułu niezdolności do pracy albo orzeczenia związanego z niepełnosprawnością, pozyskanie mieszkania socjalnego itp. Wiele osób pod naszą opieką to osoby bezrobotne i osoby z problemem alkoholowym.
MM: Czy może Pan podać przykłady projektów, które przyniosły szczególnie pozytywne rezultaty?
– Około 30 procent osób, które przewinęły się przez nasze Centrum Integracji Społecznej znajduje pracę na otwartym rynku i około 20 procent utrzymuje zatrudnienie. To jest bardzo duży wskaźnik aktywności, które wykazują te osoby i przywrócenie społeczeństwu tych osób wykluczonych .
MM: Jakie są kryteria przejmowania uczestników do Centrum Integracji Społecznej?
– Uczestnik musi się zgłosić do nas, do Centrum Integracji Społecznej, pobrać dokumenty, które wypełni i złoży. Następnie na podstawie tych dokumentów oceniane jest, czy osoba jest
wykluczona społecznie i kierowana jest do zaopiniowania przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Po pozytywnym zaopiniowaniu tej osoby przez pracownika socjalnego jest
ta osoba przyjmowana na uczestnika.
MM: Jak oceniacie wpływ Waszych działań na lokalną społeczność?
– Bardzo pozytywny odbiór społeczności i coraz więcej osób wie, że jesteśmy, poleca nas, lub sama się do nas zgłasza.
– MM: Czy bez tych środków z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej moglibyście w taki sposób jak teraz prowadzić swoją działalność?
– Niestety nie. Myślę, że to jest bardzo dobre wsparcie skierowane do organizacji pozarządowych, do jednostek samorządu terytorialnego, które mają możliwość tworzenia takich Centrów Integracji Społecznej oraz Klubów Integracji Społecznej. Są to pieniądze naprawdę świetnie
spożytkowane. Pomoc jest właściwie skierowana, bezpośrednio przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
MM: Dziękuję bardzo za spotkanie na 88.5 FM. Moim gościem był Marek Olszewski, prezes Spółdzielni Socjalnej Samodzielność, Praca, Aktywność oraz Centrum Integracji Społecznej.
– Dziękuję. Dziękuję Państwu bardzo.
————————————————-
Działanie Spółdzielni Socjalnej Samodzielność, Praca, Aktywność oraz Centrum Integracji Społecznej mają duży wpływ na życie podopiecznych placówki.
– Nazywam się Patryk, zajmuję się sprzątaniem bloków, przestrzeni przy bloku i koszeniem traw.
Póki co bardzo dobrze czuję się w tej pracy, nie ma co narzekać. Ważne jest to, że można współpracować z ludźmi.
– Henryku Bajka, pracuję jako kierowca w zieleni miejskiej i w tym zakresie również wykonuje
różne prace porządkowe. Dobrze się współpracuję z pracownikami. Każdy wykonuje swoje obowiązki.